Серија А 16-то коло: Најава, анализа и предлог типови

Серија А

Викендов на програмата е 16-то коло од Серија А кое ќе би го донесе градското дерби во Торино, додека Интер и Милан ќе бркаат победи после неупсехот во Европа.

Интер – Удинезе 3+ @1.72 во Bet365

Интер во последно време западна во резултатска криза што доведе и до елиминација од Лигата на шампиони, откако одигра само 1:1 со ПСВ. Тимот на Спалети нема победа на последните четири меча, па сега конечно има противник по мерка за да освои три бода. Удинезе по традиција игра добро на „Џузепе Меаца“, па очекуваме многу голови на овој меч.

Торино – Јувентус 2 @1.61 во Coinbet24

Торино во одлична форма го пречекува градскиот ривал и актуелен шампион Јувентус. „Биковите“ имаат само еден пораз во последните десет меча и сигурно ќе сакаат да останат непоразени и во овој меч. Ова е најважниот натпевар на Торино во сезоната, а домашниот терен секако ќе биде предност. „Старата дама“ и оваа сезона супериорно ита кон ново Скудето, но ова гостување секогаш претставува „мина“ за „бјанконерите“. Тимот е со нарушена самодоверба после поразот од Јанг Бојс, па ќе сака веднаш да им се врати на победите, а сигурно има квалитет за тоа.

СПАЛ – Киево ГГ @2.00 во 1xBet

Киево во последно време игра добро и има само еден пораз на последните пет меча, па сигурно нема да крене „бело знаме“ пред ова гостување. СПАЛ одлично ја отвори сезоната, но нема победа на последните седум меча, па во овој меч сигурно гледа шанса за три бода. Ова е дуел на две екипи кои се борат за опастанок, па очекуваме голови на двете страни.

Фиорентина – Емполо 1 @1.80 во Bet365

Фиорентина одлично го отвори првенството, но во последно време игра многу лошо, што резултираше со пад на 12-то место на тебелата. Тимот на Пиоли нема победа на последните седум меча, па се наоѓа пред императив да освои три бода. Станува збор за тосканско дерби, па Емполи по традиција игра добро на ова гостување, притоа се наоѓа во добра форма. Сепак, очекуваме „виолетовите“ конечно да ја прекинат серијата без победа.

Фросиноне – Сасуоло ГГ @1.82 во Coinbet24

Фросиноне заедно со Киево е најсериозниот канидат за испаѓање и се наоѓа на претпоследното место на табелата. Сепак, домашниот терен му е единствена шанса за бодови и сигурно ќе се борат до крај. Сасуоло одлично ја отвори сезоната, но во последните пет меча има само една победа. Меѓутоа, игра отворен фудбалер за гол повеќе од протувникот, па овде очекуваме голови на двете страни.

Каљари – Наполи 3+ @1.85 во 1xBet

Каљари е во серија од четири реми натпревари, а минатото коло буквално во последна минута се спаси од пораз против Рома. Сега игра со друг фаворит и сигурно ќе сака повторно да остане непоразен. После болната елиминација од Лигата на шампиони, Наполи мора да се насочи само кон Серија А. Доколку сака да остане во борбата за Скудето едноставно нема право на кикс на овој меч. По традиција овие два тима играат натпревари со многу голови, па веруваме дека така ќе биде и овој пат.

Рома – Џенова 1 @1.47 во Coinbet24

Римјаните не личат на себе оваа сезона во Серија А. Имено, тие во минатото коло направија голем кикс. Иако имаа предност од 2:0 против Каљари, сепак на крајот домаќинтие ремизираа и Рома си замина само со еден бод. Тоа резултираше со пад на табелата, па моментално се на 8-та позиција. Џенова е во катстрофална форма моментално. Тие не знаат за победа уште 30 септември, а тоа е премногу. И покрај лошите резултати тие не се во зоната на отпаѓање, но ако продолжат вака тоа сценарио нема да им избега.

Сампдорија – Парма 1 @1.85 во 1xBet

Сампдорија во последните неколку кола влезе во форма, а особено добро игра на домашен терен. Од друга страна Парма е во пад на формата и на последните два меча освои само еден бод. Очекуваме неизвесен натпревар, но домаќинте се во предност и веруваме дека ќе ги освојат трите бода.

Аталанта – Лацио ГГ @1.57 во Bet365

Аталанта е во добра форма и во овој меч влегува во добро разположение после високата победа против Удинезе. Притоа со победа сериозно ќе се замеша во бората за излез во Европа, а познато е дека „божицата“ игра одлично на домашен терен. Лацио е во пад на формата и нема победа на последните пет меча во сите натпреварувања, а ова по традиција за нив е тешко гостување.

Болоња – Милан 2 @1.91 во Coinbet24

Болоња игра под сите очекувања оваа сезона и сигурно ја чека грчевите борба за опстанок до крајот на сезоната. Тимот е во серија на лоши резултати, а столчето на Инзаги е сериозно разнишано, па ќе направи се да остане непоразен против фаворитот. Милан после срамната елиминација во Европа ќе се насочи кон Серија А, а ова за нив е клучен натпрвар и мораат да победат за да го зачуваат четвртото место на табелата.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*