Дерби на денот: Интер – Наполи, анализа и предлог тип

Интер - Наполи

Викендов во Серија А, најинтересниот меч ќе се одигра на Џузепе Меаца во Милано. Интер ќе го пречека Наполи, а дуелот освен што сам по себе е дерби овој пат привлекува големо внимание од сите можни аспекти.

Наполи има сила да се врати на победите

Минатата сабота се случи значајна промена во трката за титулата во Италија. Јувентус во едното дерби славеше победа над Лацио во Рим со 0:1. Но Наполи доживеа пораз на домашен терен против вториот тим од Рим, Рома и тоа со неверојатни 2:4. Од оваа гледна точка и покрај тоа што Наполи има бод предност во однос на Јуве, се чини дека полека но сигурно Јувентус повторно се издвојува како главен фаворит за Скудетото. Во овој контекст, гостувањето на Наполи на Џузепе Меаца против Интер во недела може да се покаже како клучно за Наполи во трката по трофејот.

Тимот на Маурицио Сари ќе биде желен да покаже дека нивниот предизвик и нивната амбиција се основани. Исто така тие дури и кога имаа предност од 4 бода, беа свесни дека работата е далеку од завршена. Наполи пред мечот со Рома имаше 10 победи во серија, цела сезона има само два порази, но сега освен поразот во минатото коло го додавеме и поразот од Лајпциг во Лигата на Европа. Од една страна тоа ги врати во реалноста фудбалерите на Наполи, иако во исто време ја наруши одличната атмосфера. Од друга страна пак, таа елиминација ќе им го олесни патот во трофејот во Серија А, бидејќи ќе бидат целосно насочени кон домашниот шампионат за разлика од Јуве.
Регистрирај се на Marathonbet

Интер е добар во дерби натпреварите, но игра слабо во последно време

Што се однесува до Интер, нивниот рекорд во големите игри или во дерби натпреварите оваа сезона заслужува почит. Нероазурите беа првиот тим кој го сопре Наполи во првиот дел од сезоната играјќи 0:0 во Неапол. Сепак тогаш и Интер играше во врвна форма, за разлика од сега.

Од декември, формата на Интер е загрижувачка. Нешто слично се случуваше и пред две години, кога Интер најави ненадеен притисок кон титулата, но потоа остана дури и без пласман во Лигата на Шампионите. Екипата на Лучијано Спалети треба да биде свежа по трагичните околности и смртта на Давид Астори, која го одложи познатото дерби Дела Мадонина. Значи интер имаше две недели одмор пред овој натпревар. Уште еден плус за Интер е тоа што се враќа Мауро Икарди во тимот.

Сепак и покрај се, тешко е да се верува дека Интер ќе успее да слави на овој меч, иако постои веројаност двете екипи да ги поделат бодовите.
Регистрирај се на Unibet

Наш предлог:

Победа на Наполи @ 2.06 во Marathonbet

Да паднат Под 2.5 гола @ 1.86 во Unibet

1 Trackback / Pingback

  1. Тикет на денот (сабота, 10.03.2018) – Kladenje.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*