Лига на шампиони 6-то коло (2 дел): Најава, анализа и предлог типови

Лига на Шампиони

Денес на програмата го имаме и последното коло од групната фаза на ЛШ. Најинтересно ќе биде во Амстердам, каде што Ајакс ја дочекува екипата на Баерн Минхен во натпревар кој ќе одлучи кој од првото место ќе оди понатаму.

Плзен – Рома – 1Х @ 1.49 во 1xBet

Фудбалерите на Плзен имаат солидна сезона зад себе во ЛШ и општиот впечаток е дека не се избрукаа бидејќи беа во група со Реал Мадрид и Рома. Оваа екипа доживеа два тешки порази и тоа во Рим, а и на домашен терен од Реал Мадрид. Рома ја оствари својата примарна цел и се пласираа во нокаут фазата. Очекуваме Рома да биде релаксирана бидејќи во Серија А им оди доста лошо.

Реал Мадрид – ЦСКА Москва – Г.Г @ 1.86 во Bet365

Изгледа дека откако Реал го презеде Сантиаго Солари, овој тим покажува се подобри и подобри партии фудбал и тоа на двата фронта. Во првенството во минатото коло ја совладаа Хуеска и на тој начин уште повеќе се искачија на табелата. Во ЛШ засега им оди одлично. Со оглед на тоа што беа поразени од ЦСКА, овој пат ќе сакаат реванш, но Русите не се предаваат лесно.

Ајакс – Баерн Минхен – 1Х @ 1.86 во 1xBet

Во Амстедам копјата ќе ги вкрстат две фантастични екипи кои во минатото знаеле и трофеј да подигнат. Фудбалерите на Ајакс играат одлично оваа сезона, а во прилог говори и фактот дека веќе уште од минатото коло обезбедија пласман за нокаут фазата. Минхенски Баерн е во криза, тоа е факт. Во Бундеслигта имаат очајни резултати, додека во ЛШ прикажуваат одлични игри. Овој пат предноста ја даваме на Ајакс бидејќи се во одлична форма и очајно го посакуваат првото место.

Бенфика – АЕК – 3+ @ 1.72 во Coinbet24

Од Бенфика очекувавме дека до самиот крај ќе се борат со Ајакс за тоа кој ќе биде дел од нокаут фазата. Но реалноста е сосема поинаква и оваа година Португалците прикажаа послаба игра. АЕК досега е без бодови, а тоа зборува дека не се снајдоа доволно во ова натпреварување, па затоа ги снајде и елиминација. Очекуваме отворена игра и најмалку 3 гола.

Манчестер Сити – Хофенхајм – Г.Г @ 1.71 во 1xBet

Фудбалерите на Манчестер Сити играат прилично добро оваа сезона. Сепак, во минатото коло во Премиер Лигата доживеаа пораз од Челзи кој не им дојде баш најдобро. Овој пат во гости им доаѓа Хофенхајм се наоѓа на последното место во оваа група, но општиот впечаток е дека не не разочараа ова сезона. Топло ви препорачуваме овој натпревар да го изиграте на голови, бидејќи едноставно мора да ги има.

Шахтјор – Лион – 3+ @ 1.53 во Bet365

Ова веројатно е и најинтересниот натпревар за денес. Шахтјор на домашен терен го дочекува тимот на Лион и има се во свои раце, бидејќи им е потребна победа над Французите. Од друга страна Лион е задоволен и со бод, бидејќи математички така би се пласирале во нокаут фазата. Шахтјор има два порази оваа сезона во ЛШ и тоа двата од Манчестер Сити. Натпреварите на овие две екипи се повеќе од ефикасни, па затоа очекуваме и овој пат да биде така, односно да бидат постигнати најмалку три гола.

Валенсија – Манчестер Јунајтед – 2 @ 2.80 во Bet365

Валенсија не личи на себе оваа сезона, иако во последно време почнаа да прикажуваат нешто подобри партии. Кога станува збор за ЛШ, тие веќе немаат никакви шанси за пролаз понатаму, но обезбедија продолжение во ЛЕ. Манчестер ќе направи се за да обезбеди прво место во групата, но на нив им влијае и резултатот од Швајцарија. Предноста на овој натпревар ја даваме на англичаните, а коефициентот е посебен.

Јанг Бојс – Јувентус – 2 @ 1.50 во 1xBet

Фудбалерите на Јанг Бојс не се прославија оваа година во ЛШ, бидејќи не обезбедија пролаз понатаму ниту за нокаут фазата во ЛШ, ниту за ЛЕ. Меѓутоа мора да нагласиме дека тие играат одлично во домашното првенство и сега имаат неверојатни 19 бода предност зад конкурентот Базел. На Јувентус им е потребна победа на овој натпревар, за дефинитивно да го имаат првото местто во групата. Избраниците на Алегри нема да ја прокоцкаат шансата, па затоа ви препорачуваме победа за гостите.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*