Лига на Шампиони – Група Г: Може ли Лион во ладната Русија !?

Група Г

Два интересни и неизвесни натпревари не очекуваат во групата Г од фудбалската Лига на Шампиони. Во Русија ќе биде понеизвесно и покрај тоа што Зенит е благ фаворит против Лион, но само поради домашниот терен, додека Лајпциг би требало да ја совлада Бенфика и да го официјализира пласманот во следната рунда.

Зенит – Лион – 1Х @ 1.42 во 1хBet

Зенит само со победа ќе остане во трка за пласман во следната фаза од Лигата на Шампиони. Добро им тргна на русите сезонава во европската елита забележувајќи реми на гости кај Лион и освојувајќи три бода дома против Бенфика. Но по тоа дојдоа два порази и тоа од Лајпциг. Реално, оваа екипа на Зенит е кадарна за пласман на втората позиција на табелата но сега заостанува со три бода во однос на Лион. Но ова е последен меч кои се игра во Русија и Зенит е свесен дека со реми ќе ги загуби шансите и за пласман на третото место. Нивните надежи се оној меч од првото коло кога одиграа 1:1 со Лион во Франција. Тогаш водеа со 1:0, но примија гол во второто полувреме за поделба на бодовите.

Лион ќе биде задоволен и со реми од Русија. На тој начин тие ќе ја задржат бодовната разлика, па дури и ако загубат во последното коло ќе имаат подобра гол разлика од Зенит. Но и тие се свесни дека во Русија во овој период е тешко да се игра. За време на натпреварот во Сант Петерсбург се очекуваат минусни температури и провејување на снег. Тоа ќе им оди во полза само на домаќините и е голема предност за нив, кои покрај помош од навивачите ќе имаат и помош од временските услови.

Лајпциг – Бенфика – 1 @ 1.49 во Bet365

Нема дилема во тоа кој е фаворит на овој натпревар. Лајпциг сезонава игра одлично и во Лигата на Шампиони и во Бундеслигата. Освен тоа, тие се наоѓаат во одлична форма со пет победи во серија во сите натпреварувања и со неверојатна гол разлика на овие последни пет натпревари. На тие пет меча, Лајпциг постигна дури 24 голови или речиси по пет на натпревар. Според тоа, нивниот напад се наоѓа во топ форма и тешко дека дефанзивците на Бенфика ќе успеат да го сопрат ( Бенфика прима по еден гол на последните три меча и тоа од Лион, Санта Клара и Визела ). Лајпциг има девет бодови и речиси го има осигурано своето место во следната фаза, но сака уште сега да го официјализира тоа бидејќи во послендото коло гостува во Франција кај Лион.

Бенфика пак е на последното место и може да се надева само на пласман на третата позиција, преку која би продолжила во Лигата на Европа. Тие играат добро во Португалија, но во Лигата на Шампиони имаат три порази и само една победа и тоа дома над Лион. На гости загубија од Зенит и од Лион во натпревари во кој примија по три гола. Нив им останува да се надеваат во дуелот од последното коло, кога дома ќе го пречекаат Зенит.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*