Ла Лига 30-то коло: Најава, анализа и предлог типови

Ла лига

Шпанците се во еуфорија после феноменалната победа на репрезентацијата против Аргентина и доброто издание во Дизелдорф против Германија, па со нетрепение го очекуваат продолжението на сезоната во домашното првенство.

Џирона – Леванте – T12+ @ 1.80 во 10Bet

Домаќините се на пат кон евроспките купови, што ни најголемите оптимисти на почетокот на сезоната не можеа тоа да го предвидат. Дури ни на Бернабеу, каде што примија шест гола, не се разочараа, туку 3 пати го совладаа голманот на Реал, Кејлор Навас. Леванте се опорави откако издвои две последователни победи, но и понатаму им треба победа за да го зачуваат статусот. Џирона ќе постигне барем два гола, уверени сме во тоа.

Атлетик Билбао – Селта – Г.Г @ 1.86 во 10Bet

Овие две екипи се наоѓаат во средината на табелата со мали шанси за сериозен напредок. Селта минатата сезона беше запазена во Лига Европа, а оваа година нешто слично направи Билбиао. Домаќините не се во некоја посебна форма, но и Селта разочара во последното коло кога изваде реми против Малага. Екипата од Виго нема постигнато гол дури 180 минути, па веруваме дека гледачите овој пат ќе видат барем по еден во двете мрежи.

Лас Палмас – Реал Мадрид – 2 @ 1.28 во Unibet 

Домаќинот се уште има некои шанси да се спаси од зоната на испаѓање, па дуелот со првакот на Европа не им е баш најдобра опција. Можеби ќе имаат среќа само поради тоа што Реал за неколку дена игра со Јувентус.  На Реал му е важно да заврши барем на второт место, а градскиот ривал Атлетико се оддалечи 4 бода. Не очекуваме голеада како онаа против Џирона, но сепак очекуваме победа за Кралевите.

Севиља – Барселона – 3+ @ 1.62 во Unibet

Андалузијците и Каталонците ќе играат на Санчез Писхуан, а мислите ќе им бидат во ¼ финалето од ЛШ кое им претстои во вторник, односно среда. Севиља го исфрли Манчестер Јунајтед, па веруваме дека повторно ќе направи чудо против Баерн. Секако, чудата не се случуваат, но надежта последна умира. Барселона добро помина на ждребката и ја доби Рома, а така имаат огоромни шанси за чекор понатаму во елитното натпреварување.

Еспањол – Алавес – 0-2 @ 1.52 во 10Bet

Гостите врзаа три порази и во лошо расположение доаѓаат во Барселона. Еспањол маки мачи со повредените фудбалери, а и едните и другите имаат главна цел, односно да изборат опстанок што порано. На овој натпревар не очекуваме голови па затоа типуваме на најмногу 2.

Леганес – Валенсија – Г.Г @ 1.95 во Unibet

Едно од најтешките гостувања за „лилјаците“ до крајот на сезоната. Леганес игра добро и ја победи Севиља во минатото коло, но и Валенсија е повторно во онаа силна форма како на почетокот на табелата. Сеа гостите се четврто место, а Реал е само за еден бод над нив. Од победа за гостинот, посигурно е да се игра на голови, а двете екипи да постигнат гол би било вистински избор.

Еибар – Реал Сосиедад – 0-2 @ 1.90 во 10Bet

Судир на две екипи кои не се во добра форма и имаат по два порази. Во последните шест натпревари победиле само по еднаш и останаа без пласман. Овде ние очекуваме реми, а можеби е подобро да играме на мал број голови, но имајте на ум дека ова е најтешкиот натпревар за типување.

Малага – Виљареал – T22+ @ 2.30 во 10Bet

Малага изненади во последното коло и донесе бод од Виго. Сепак, ситуацијата многу не се поправи, а тие и понатаму се заковани на дното од табелата со мали изгледа да тргне напред. Виљареал забележа две важни победи, против Атлетико и Лас Плмас, па пласманот во ЛЕ е се поблиску. Во Малага гостите се фаворити, а ние очекува да постигнат барем два гола во мрежата на домаќините.

Атлетико Мадрид – Ла Коруња – 1 @ 1.23 во Unibet

На гостите бодовите им се повеќе од потребни, но немаат квалитет да изненадат на Ванда Метрополитана. Домаќините се повеќе размислуваат za ¼ финалниот натпревар против Спортинг од Лисабон кој се игра во четврток, но веруваме дека рутински ќе ги запише бодовите на своето салдо од овој дуел.

Хетафе – Бетис – 3+ @ 2.00 во 10Bet

Двете екипи се наоѓаат една под друга на табелата, а домаќинот има четири бода помалку од Бетис. Екипата од Севиља е едно од најпријатните изненадувања оваа сезона, а посебно ја истакнаа ефикасноста. Одбраната на Бетис е слаба точка, додека Хетафе има сосема добар напд. Победникот е тешко да се предвиди, но веруваме во многу голови и тоа три најмалку.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*