Дали Ајакс ќе биде џенталмен кон „Старата дама“?

Денес на програмата ги имаме преостанатите два натпревари од ¼ финалето на ЛШ, а за вас издвоивме дуел кој се игра во Амстердам, а се сретнуваат домаќинот Ајакс и екипата на Јувентус.

Ајакс: Фантастична сезона за овој тим!

За разлика од некои претходни сезона кога фудбалерите на Ајакс воглавно создаваа млади фудбалери, а подоцна ги продаваа по добра цена, оваа сезона управата на клубот значително ја промени филозофијата. Имено, во клубот го имаат Душан Тадиќ и Дејли Блинд кои се скапи фудбалери, додека и многу млади фудбалери останаа дел од овој тим. Имено, тие оваа сезона изиграа одлични партии во ЛШ и без поголеми проблеми стигнаа до ¼ финалето. Што се однесува до домашното мрвенство, и тука Ајакс ја има лидерската позиција, но имаат ист број бодови како и второпласираниот ПСВ, па сигурно е дека двете екипи ќе водат голема борба за освојување на шампионската титула.

Јувентус: Работите и тоа како идат според планот

Јувентус предизвика вистински БУМ со купувањето на Кристиано Роналдо и тоа беше доволна причина за да сфатиме дека „бјанконерите“ оваа сезона имаат големи амбиции во ЛШ. Како што стојат сега работите, екипата од Торино е еден голем фаворит за освојување на ова натпреварување. Избраниците на Алегри без поголеми проблеми ја поминаа групата, иако во последното коло беа поразни од Јанг Бојс. Со пораз започна и во нокаут фазата, па беа поразени од Атлетико Мадрид со 2-0. Меѓутоа во моментите кога ја прежалавме „старата дама“, тие покажаа психолошка спремност и успеаа да слават со 3-0 над Атлетико. За Серија А нема што да се каже, освен тоа дека се на чекор од пехарот.

Наш предлог

Ајакс навистина блеска оваа сезона, а тоа најдобро го покажаа кога го демолираа Реал Мадрид на Бернабеу. Јувентус е фаворит кога е во прашање двомеч, но ние на овој натпревар даваме блага предност на домаќинот. Како прв предлог ни е 1Х, со коефициент 1.66 во 1xBet, а љубителите на голови можат да изиграат 3+ со коефициент од 2.00 во истата обложувалница.

*Одлична можност за нов почеток*

ЕКСКЛУЗИВНО: Регистрирај се во 1XBET  денес и добиј 100 евра бонус

Be the first to comment

Leave a Reply