Бундеслига 28-мо коло: Најава, анализа и предлог типови

Бундеслига

Викендов во Бундеслигата на програмата се натпреварите од 28-то коло. Ова коло може да донесе многу одговори на сеуште отворените прашање. Освен тоа ни го носи и големото дерби помеѓу Баерн Минхен и Борусија Дортмунд.

Леверкузен – Аусбург – 1 @ 1.50 во 10Bet

Леверкузен се бори за излез во Лигата на Шампиони и веќе секој меч е важен за исполнување на таа цел. Аусбург има солидна сезона, но игра во лоша форма во послендо време. За разлика од домаќинот кој има многу интернационалци и репрезентативци, Аусбург го нема тој проблем. Така единствената предност за нив е тоа што имаа многу подолго време да се подготват за овој меч.

Хановер – Лајпциг – 2 @ 2.00 во 10Bet

Во моментот кога сите помислија дека Хановер го обезбеди опстанокот, фудбалерите на овој тим се опуштија и следеше серија од 4 порази по ред. Хановер и покрај тоа е далеку од опасната зона, но доколку сака да остане далеку од испаѓање мора да освојува бодови. Лајпциг по лошата серија сега игра подобро. Славеше над Баерн Минхен во минатото коло и ги врати надежите з апласман во Лигата на Шампиони. Со победа на овој меч, дефинитивно ќе биде многу блиску до својата цел.

Хофенхајм – Келн – 1 @ 1.50 во Unibet

Хофенхајм има голем подем во формата и на предходните 4 меча има две победи и две ремија. Би требало екипата со оваа форма лесно да обезбеди пласман во Лигата на Европа, но ќе мора да освојува по три бода на натпреварите како овој.Келн славеше над Леверкузен во минатото коло на големо изненадување на сите и повторно ги врати надежите з аопстанок. Сепак би било чудо доколку оваа екипа се спаси од испаѓање.

Шалке – Фрајбург – 1 @ 1.57 во Unibet

Апсолутен фаворит за победа е Шалке. Тимот игра неверојатно добро во последно време. Петте победи во серија го искачија тимот на второто место на табелата, а импресивна е и одбраната на Шалке. Оваа екипа не прими гол на последните 4 меча. Фрајбург е 5 бода над зоната за испаѓање, но бодовите треба да ги бара дома, или против екипи од својот ранг, а не против разиграниот Шалке.

Штудгард – Хамбургер – 1 @ 1.83 во 10Bet

Новиот Бундеслигаш, Штудгард има одлична сезона. Блиску е до излез во Европа и е во серија од 7 меча без пораз, забележувајќи 5 победи и две ремија. Хамбургер е последен на табелата и е речиси испаднат од лигата. Тимот не знае за победа Ноември месец минатата година, а од тогаш забележа 5 ремија и дури 9 порази. Сега по репрезентативната пауза, најавуваат офанзива и атак на три бода, но се големи аутсајдери против Штудгард, кој освојуваше бодови и против многу посилни екипи.

Баерн Минхен – Борусија Дортмунд – ГГ @ 1.61 во 10Bet

Домаќинот веќе може да биде прогласен за старо нов германски шампион. Бега многу бодови на врвот на табелата и може да се опушти и да се насочи кон Лигата на Шампиони. Можеби и затоа доживеа пораз од Лајпциг во минатото коло. За разлика од нив, Дортмунд не е ниту сигурен патник во Лигата на Шампиони. Годинава Дортмунд сеуште нема пораз во Бундеслигата и најавува продолжување на таа серија, но ова е дерби меч и Баерн нема да дозволи втор пораз во серија.

Херта – Волфсбург – ГГ @ 2.05 во 10Bet

Ова е можеби еден од најнеизвесните натпревари ова коло во Бундеслигата. Тешко е да се погоди конечниот победник, но тешко е да се одигра и н аголови. Херта е фаворит, но Волфсбург е пред императив да победи. Евентуален пораз на гостинот, може да значи и испаѓање и тоа не смее да се го дозволи овој тим. Херта е мирна на средината на табелата и ќе игра без притисок.

Вердер – Ајнтрахт Франкфурт – ГГ @ 1.83 во 10Bet

Вердер полека но сигурно си го обезбедува опстанокот. Веќе секое коло најавувавме ваков епилог за оваа екипа, а тоа и се исполни. Серијата на Вердер е одлична и сега во мирен амбиент го пречекуваат Франкфурт. Франкфурт е најпријатното изненадување во Бундеслигата, се наоѓа на 4-то место и може во Лигата на Шампиони што би било историски успех за овој тим. Како игра оваа екипа, не би требало да дозволи да паѓа на табелата и да пропушти шанса, која едноставно не се пропушта.

Мајнц – Менхенгладбах – 1Х @ 1.48 во Unibet

Мајнц е на 16-то место кое води во баражот за опстанок во лигата. Менхендгалдбах пак игра топло – ладно цела сезона. Не би требало да биде чудо и да влезе во одлична серија и да обезбеди пласман во Европа. Иако тоа од оваа гледна точка е далеку за исполнување. Бодовите се многу поважни за домаќинот и ние веруваме дека важноста на овој меч ќе ги мотирива домаќините и ќе им донесе барем еден бод.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*