Серија А 30-то коло: Најава, анализа и предлог типови

Серија А

На програмата викендов во Серија А се натпреварите од 30-то коло. Има неколку интересни средби кои привлекуваат огромно внимание. Дербито се игра во Торино, каде Јувентус ќе биде домаќин на Милан.

Болоња – Рома – 2 @ 1.71 во Marathonbet

Рома игра во одлична форма во последно време и е се поблиску до пласман во Лигата на Шампиони. Во последните неколку дуели Рома славеше над екипи како Торино, Наполи и Шајхтор во Лигата на Шампиони. Не би требало да имаат проблеми против Болоња која е мирна на средината на табелата и без притисок ќе ја заврши сезоната.

Аталанта – Удинезе – 1 @ 1.41 во Unibet

Фаворит за победа на овој меч е домаќинот. Аталанта игра добро во последно време и полека излага од кризата во која се наоѓаше предходно. За разлика од нив, Удинезе има серија од 5 порази по ред и тоа против далеку послаби екипи од Аталанта. Домаќинот се бори за излез во Европа и не би требало да си дозволи кикс против очајниот Удинезе.

Каљари – Торино – ГГ @ 1.71 во 10Bet

Ова е меч помеѓу две непредвидливи екипи, во кој благ фаворит но само поради квалитетот е Торино. Сепак гостите имаат 4 порази во серија, за разлика од Каљари кој има реми и победа на последните два меча. Овој пат ќе се ослониме на традицијата која вели дека на последните 8 меѓусебни средби на овие две екипи секогаш паѓале голови и на двете страни. Само една од тие 8 средби завршила со помалку од 3 гола.

Фиорентина – Кротоне – 1 @ 1.50 во Unibet

Фиорентина сака во Европа следната сезона, но во моментов е далеку од целта. Надежите сеуште постојат, а доколку сакаат и понатаму да постојат мораат да слават на натпревари како овој. Кротоне е на 18-то место и се бори за опстанок во Серија А, но овој пат ќе има тешка задача да остане непоразен во Фиренца.

Џенова – СПАЛ – 0-2 @ 1.51 во 10Bet

Ова е можеби еден од најтешките мечеви ова коло во Серија А за обложување. Џенова е на некој начин мирна на табелата, но има само 6 бода повеќе од екипите кои се во опасната зона. Екипата има 3 порази во серија, за разлика од СПАЛ кој се разигра во последно време. СПАЛ има по две победи и ремија на последните 4 меча и најавува продолжување на серијата.

Интер – Верона – 1-1 @ 1.49 во 10Bet

Ова е натпревар на кој не треба да се трошат премногу зборови. На Интер му гори под нозете и за нив опција од овој меч е само победа и ништо друго. И на Верона и е потребна победа или реми во борбата за опстанок, но бодовите треба да ги бара на друго место. Интер е апсолутен фаворит поради сите сегменти на фудбалската игра.

Лацио – Беневенто – 1-1 @ 1.61 во 10Bet

Она што важеше за предходниот натпревар важи и за овој. Лацио сака во Лигата на Шампиони и е на бод помалку од Интер кој е на 4-то место. Беневенто е веќе испаднат од Серија А и ќе биде чудо доколку остане непоразен на ова гостување во Рим.

Киево – Сампдорија – ГГ @ 1.77 во 10Bet

Двете екипи играат во слаба форма. На страната на Киево единствено е домашниот терен, додека на страната на Сампдорија е квалитетот. Гостите сеуште имаат шанси за излез во Европа, а пак домаќинот се бори за опстанок. Овој меч е важен и за двете екипи, а и двата тренери најавуваат напаѓачка игра на гол повеќе.

Сасуоло – Наполи – 2 @ 1.32 во Unibet

По неколкуте киксови на Наполи и падот на формата, оваа екипа и го препушти лидерското место на “старата дама”. Сега Наполи заостанува со два бода во однос на Јувентус и не смее да си дозволи кикс. Победата е императив за тимот кој ќе направи се за да дојде до трите бода. Сасуоло бодовите за опстанок ќе мора да ги бара на друго место.

Јувентус – Милан – 1 @ 1.64 во Unibet

Јувентус конечно изби на лидерската позиција на табелата и не би требало да дозволи да ја испушти до крајот на сезоната. Ова сепак е дерби дуел, во кој Милан влегува во неверојатна форма. Милан нема пораз во 2018 година во Серија А, забележувајќи 7 победи и две нерешени средби. Дефинитивно овој меч ќе биде одличен за гледање, со шанси и на двете страни а победникот би требало да го решат мали нијанси. Сепак, ние веруваме дека искуството на Јувентус ќе биде пресудно на овој дуел.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*