Лига на Шампиони – Група Д: Дербито е во Торино, Леверкузен гостува во ладната Москва

Група Д

Јувентус е домаќин на Атлетико Мадрид во еден од најинтересните натпревари во вторник во Лигата на Шампиони. Но во оваа група Д, огромно внимание привлекува и дуелот во Москва меѓу Локомотив и Баер Леверкузен кој може да го даде патникот во Лигата на Европа.

Јувентус – Атлетико Мадрид – ППХ @ 2.00 во Bet365

Нема дилема кој е фаворит на овој меч. Јувентус се наоѓа во додобра форма, има поквалитетен тим и игра дома. Тие веќе го обезбедија пласманот во следната фаза од Лига на Шампиони, но ќе сакаат да останат на првото место и да добијат полесен противник во елиминациите. Можеби проблем сезонава за нив е тоа што конечно имаат голема конкуренција во Серија А во името на Интер. Поради тоа, ќе имаат потешка задача од изминатите сезони кога правеа голема разлика пред своите конкуренти во Италија, па потоа се насочуваа кон Лигата на Шампиони и можеа да ротираат со тимот.

Атлетико Мадрид пак сезонава не е свој кога во прашање е Европа, па ниту кога се рабори за Ла Лига. На последните пет натпревари тимот на Симеоне забележа само една победа, наспроти три нерешени средби и еден пораз. Но поразот дојде токму во Лигата на Шампиони на гостувањето кај Баер Леверкузен со 2:1. Атлетико им бега на Локомотив Москва и на Леверкузен со 4 бода, па дури и со пораз во Торино ќе биде огромен фаворит за пласман во следната фаза, бидејќи во последното коло е домаќин на Локомотив. Но Симеоне нема да остави ништо на случајноста и ќе сака да освои барем бод против Јуве, против кого на домашен терен губеа со 0:2, но извлекое реми 2:2.

Локомотив Москва – Баер Леверкузен – ГГ @ 1.71 во Bet365

Според букмејкерите Леверкузен е фаворит на овој меч, но не смееме да заборавиме дека тимот од Москва славеше во Германија во првото коло со 1:2. Леверкузен беше надмоќен во сите сегменти на фудбалската игра, ја контролираше играта, но головите ги постигнуваа фудбалерите од Русија. Сега, русите се убедени дека на домашен терен ќе останат најмалку непоразени, со што ќе го задржат третото место на табелата. Но тимот се наоѓа во лоша форма и на последните седум натпревари имаат само една победа и тоа минатиот викенд против Тамбов со 2:3. Пред тоа, забележаа четири порази и две ремија во сите натпреварувања.

Леверкузен пак откако го совлада Атлетико Мадрид минатото коло се израмни бодовно со Локомотив и има за цел пласман на третата позивија. Но ова е директна битка за тоа место, а влогот е голем, бидејќи третиот продолжува во Лигата на Европа. Леверкузен имаше одредени проблеми, но во последно време влезе во добра форма и тоа е голема предност за нив. Добра вест за германците е и тоа што за Локомотив нема да играат: Жоао Марио, Фарфан, Смолов и Ѓорѓевиќ. Но свои предности си имаат и русите, кој освен на фудбалските се надеваат и на временските услови кои ќе бидат на нивна страна. За време на натпреварот, во Москва се очекува температура од -4 степени, што ќе им одговара само на домаќините.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*