Серија А 24-то коло: Најава, анализа и предлог типови

Серија А

Во Серија А викендов на програмата се натпреварите од 24-то коло. Ова коло ни носи дерби дуел, неколку дуели помеѓу фаворит и аутсајдер и неколку неизвесни натпревари. Во кратки црти ќе дадеме мала анализа за секој меч и ќе предложиме предлог тип.

Фиорентина – Јувентус – 2 @ 1.87 во Unibet

Ова е еден од поинтересните натпревари од 24-то коло на Серија А. Јуве е јасен фаворит, но Фиорентина покажа дека може да одигра на високо ниво и со најдобрите. Затоа на Јувентус нема да му биде лесно. Но во секој случај овој тим не смее да си дозволи кикс во трката со Наполи за шампионската титула.

СПАЛ – Милан – 2 @ 1.80 во 10Bet

Спал е на 18-то место и го очекува грчевита борба за опстанок. Секој освоен бод е многу значаен за овој тим, но СПАЛ сезонава има само 3 победи и се наоѓа во катастрофална форма. За разлика од нив, Милан под водство на Гатузо конечно почна да игра и да победува. На последните 5 средби Милан има две ремија и три победи и веројатно ќе продолжи со добрите резултати.

Кротоне – Аталанта – Х2 @ 1.21 во Unibet

Кротоне се бори за опстанок но се наоѓа во добра форма. На последните три средби забележа победа и две ремија и се искаќи на 17-то место. Во последното коло остана непоразен играјќи 1:1 на гости кај Интер. Аталанта пак и покрај предвидувањата за лоша сезона се наоѓа на 7-то место со амбиции за пласман во Лигата на Европа. Доколку сака да го исполни тоа, мора да победува н анатпреварите како овој.

Наполи – Лацио – 1 @ 1.65 во 10Bet

Дербито на колото ќе се одигра во сабота навечер. Наполи е фаворит на овој меч. Екипата има скор од 19 победи, три ремија и само еден пораз сезонава и е главен претендент за скудетото. Освен поразот од Јуве, не се најде друга екипа која може да му парира на Наполи, а Лацио сега е во лоша форма. Затоа овој меч доаѓа во незгоден момент за нив и по два порази од Милан и Џенова.

Сасуоло – Каљари – 1Х @ 1.28 во 10Bet

Ова е директен дуел за опстанок во Серија А. Домаќинот е на 16-то, а гостинот на 14-то место и тешко е да се предвиди конечниот победник. Сасуоло е сепак поочаен. Минатото коло загуби со 7:0 од Јувентус, а пред тоа со 0:3 од Аталанта. Каљари пак славеше победа над СПАЛ со 2:0.

Киево – Џенова – 0-2 @ 1.56 во 10Bet

Киево игра доста променливо сезонава, но сега е во серија од 9 меча без побед, забележувајќи 7 порази и две ремија. Џенова има напредок во играта по промената на теренот и е фаворит на овој дуел. И Пандев е стартер на секој меч и игра во добра форма и тоа е предност за овој тим. Сепак двете екипи се досадни за гледање и на нивните мечеви нема многу голови.

Интер – Болоња – 1 @ 1.49 во Unibet

Речиси секој љубител на фудбалот е во очекување на овој меч. Прашањето е дали конечно Интер ќе успее да победи. На осум натпревари по ред Интер нема победа, а на последните 5 меча освојува по еден бод. 4 од тие 5 меча завршија со 1:1, а еден со 0:0. Болоња е во слаба форма и е аутсајдер и доколку Интер сега не слави победа, тогаш кога ?

Сампдорија – Верона – 1 @ 1.46 во Unibet

Се освен победа на Сампдорија ќе биде големо изненадување. Домаќинот е на 6-то место и игра одличен фудбал. На предходните 4 средби славеше над Рома и Фиорентина и одигра нерешено повторно со Рома и со Торино. Овој меч би требало да биде лесен за нив, бидејќи Верона е на предпоследното место на табелата. Верона бодовите за опстанок треба да ги бара на друго место, не овде.

Торино – Удинезе – ГГ @ 1.83 во 10Bet

Овој меч би требало да биде еден од поинтересните за следење, но и еден од понеизвесните. Интересен поради тоа што двете екипи играат отворен фудбал. Сезонава двете екипи ги играат едни од најефикасните натпревари и нема причина да не биде така и овој пат. Прашање, е само колку голови ќе паднат на овој меч, Над 2.5, Над 3.5 …

Рома – Беневенто – 1-1 @ 1.47 во 10Bet

Се знае кој е фаворит на овој дуел и нема што многу да се објаснува околу тоа. Беневенто е убедливо најслабиот тим во Серија А и на некој начи е веќе испаднат од лигата. Рома имаше лоша серија, но славеше во минатото коло и ќе направи се за да врзе две победи по ред. Сакаат во Лигата на Шампиони и нема да ја пропуштат можноста да освојат три бода на овој дуел.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*