Финале во ХОКЕЈ Лигата на Шампиони: Најава, анализа и предлог тип

Хокеј Лига на Шампиони

Во вторник со почеток од 18:45 часот ќе се одигра големото финае во Лигата на Шампиони во хокеј. Шведскиот Вахјо ќе игра против Јуваскила од Финска. Двата тима се шампиони во своите земји. Интересно но финалето ќе се одигра на теренот на Вахјо, во Вида Арената.

Швеѓаните лесно стигнаа до финалето

Актуелниот шампион на Шведска, веројатно ќе ја одбрани титулата во домашната лига и сезонава. Тиот игра неверојатно од почетокот на сезоната и има предност од неверојатни 17 бода пред вториот тим на табелата. Тоа само по себе доволно говори за силата на оваа екипа, особено што шампионатот на Шведска е доста силен. Кога станува збор за Лигата на Шампиони, Вахјо лесно стигна до финалето. Во групната фаза имаше 5 победи и само еден пораз. Потоа го елиминираше Салзбург, па Берн. Во полуфиналето го декласираше Либерец од Чешка со вкупни 7:2, за заслужен пласман во финалето.

Јуваскила е послаба од минатата сезона

Јуваскила тешко дека ќе ја одбрани шампионската титула во Финска освоена минатата сезона. Екипата сезонава игра тешко и се наоѓа на 4-то место на табелата. Разликата помеѓу нив и првиот тим на табелата е дури 20 бода. Тоа е и причината што екипата во изминатиот период целосно се посвети на натпреварите во Лигата на Шампиони. Во групната фаза Јуваскила беше втора, зад швајцарски Зуг. Сепак во елиминациските натпревари и покрај тешките противници, финците одиграа одлично. Прво ја елиминираа Тапара исто така од Финска, потоа и двете чешки екипи Комета Брно и Тринец.

Дуел на двајца големи хокеари и капитени на екипите

Лиам РедохКапитен на домаќините е Лиам Редох, добро познат хокеар за сите кои го следат овој спорт. Лиам е роден на во Онтарио, Канада. Исто така таму тој ги остави своите први траги на мразот. Во 2004 година Reddox беше избран на драфтот од Едмонтон и беше стандарден првотимец на екипата во НХЛ лигата неколку сезони. Одигра преку 100 натпревари за Едмонтон, но на големо изненадување на сите и покрај стабилното место во тимот, замина за Шведска. Од 2011 година игра во Вахјо и е незаменлив дел од тимот. Сега веќе во поодминати години не е најдобар на теренот, но без него екипата не е иста.

Јуха Пека ХитоненКапитенот на Јуваскила, Јуха Пека Хитонен исто така е во поодминати години, но и тој е срцето на својата екипа. Неговото прво големо достигнување беше освојувањето на Светското првенство со Финска во 1999 година. Од својата дваесетта година почна да игра хокеј во најдобрата финска лига. Три години подоцна, тој го освои шампионатот со Јокерит. Подоцна освои уште неколку шампионки титули. Играше и во руската КХЛ лига, подоцна и во швајцарија по што се врати дома. Со своето искуство, тој е еден од најзаслужните за пласманот на Јуваскила во финалето на Лигата на Шампиони.

Домашниот терен е огромна предност за Вахјо

Вида Арена Вахјо

Вахјо ќе биде домаќин на финалето, бидејќи тие постигнаа подобри резултати од вторите финалисти оваа сезона. Арената во истоимениот град Вахјо е со капацитет од 5.329 гледачи и салата е распродадена веднаш по пласманот на домашниот тим во финалето. Тоа е огромна предност за Вахјо, особено што оваа екипа важи за исклучиво домашен тим. Тешко се игра во Вида Арената, каде паднале многу големи екипи. Јуваскила ќе има исклучително тешка задача да се спротистави, освен на Вахјо и на неговите навивачи.

Вахјо е голем фаворит според букмејкерите

Коефициентот за победа на Вахјо е 1.68 во Unibet. Ние сосема се сложуваме со букмејкерите околу коефициентот и Вахјо е јасен фаворит на овој меч. За реми коефициентот во истата обложувалница е 4.50. За победа на финците коефициентот е 3.70 во Unibet. Што се однесува на игрите на голови, солиден коефициент е да паднат Над 4.5 гола – 1.63, додека за Под 4.5 гола коефициентот во Unibet е 2.23.

Наш предлог:

Победа на Вахјо @ 1.68 во Unibet

Да паднат Над 4.5 гола @ 1.63 во Unibet
Регистрирај се на Unibet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*