Тотенхем – Арсенал: Пет причини зошто ќе следиме брилијантно дерби за северен Лондон

Тотенхем - Арсенал

Новиот Арсенал гостува на Вембли кај Тотенхем во сабота. Само четири поени ги делат двата тима на табелата. Двата тима му дишат во врат на Челзи и победата за двете екипи ќе биде огромен поттик за понатаму. Имавме некои брилијантни дерби натпревари во северен Лондон во последниве години, но саботниот натпревар на Вембли може да ги надмине сите.

Ако тоа не е доволно за да ве возбуди, добро е да знаете дека ова би можело да биде последниот натпревар на Арсен Венгер против Спарс. И каков меч може да очекуваме кога двата клуба изгледаат силно во нападот, но ранливо во дефанзивата.

Еве пет причини зошто овој меч би можел да биде еден од највозбудливите дербија за северен Лондон во последните неколку години и зошто вреди да се одигра со Над 3.5 гола.

1. Озил и Михтаријан за ултра офанзивен Арсенал

Формацијата 4-2-3-1 на Тотенхем е еден од најконтроверзните тактички системи во Премиер лигата. Можеме да предвидиме со сигурност дека Покетино ќе игра со истата висока одбранбена линија која Ливерпул ја фати во небрано минатиот викенд. Мохамед Салах и Садио Мане лесно ја претрчуваа последната линија на Спарс. Средниот ред на Јирген Клоп успеа да ги префрли средните играчи на Тотенхем со високите топки.

Арсенал нема буквално да ја имитира оваа тактика (Венгер ќе биде побогат во својот пристап), но сепак неговиот тим има алатки за искористување на просторот кои ќе остане непокриен од Вертонген и Санчез. Озил и Михтаријан најверојатно ќе започнат во формација 4-3-3. И двајцата играчи ќе се обидат да ја протнат топката во празно и да го најдат Аубамејанг, слично како што делуваа Салах и Мане на Енфилд.

Со оглед на тоа дека Санчез беше несигурен во неделата, сигурно е дека Арсенал ќе има неколку можности за гол.

2. Ќе има дупки во дефанзивата на Арсенал

Играњето на Озил и Михтаријан заедно значи дека Арсенал нема да има доволно дефанзивни играчи за да го спречи Тотенхем да напаѓа. Трчањето и пресингот на Абамејанг ќе ги принуди Спарс да се повлечат, но тоа ќе им дозволи на домаќините да започнат контра-напад.

Тимот на Покетино ќе се стреми да ја пресече топката. Ќе го чува просторот а не играчите и ќе се обиде што повеќе да ги отвори противничките редови пред да тргне во напад. Ова би требало да функционира добро против постојано офанзивниот Монреал и Белерин кој е надвор од форма. Овие двајца нема да добијат поддршка од Озил или Михтаријан. Затоа тимот на Венгер веројатно ќе остави голем простор за Дејвис и Трипиер за да влезат на противничката половина. Затоа Хари Кејн кој постигна шест гола во шест натпревари против Арсенал, треба да добие многу шанси за гол.

Покетино и Венгер

3. Брилијантната форма на Дембеле значи дека Тотенхем ќе биде силен на средината

Средниот ред на Арсенал останува крајно кршлив надвор од Емирати и покрај тоа што Венгер додаде трет играч во средината во текот на последните неколку недели. Причината за тоа е јасна. Арсенал користи експанзивна формација во која централните фудбалери се премногу далеку од дефанзивната линија, што значи дека има премногу место за Џака, Елени и Ремзи да се покријат.

Спарс почна да игра на Енфилд во неделата во моментот кога Ливерпул беше уморен и почна да ги напушта позициите кои ги покриваа Али и Ериксен. Арсенал не се ни обиде да го компресира просторот помеѓу одбранбените линии и средниот ред. Како резултат на тоа, треба да доминираат средните фудбалери на Тотенхем создавајќи шанси за домаќините.

Само пред неколку недели Арсенал можеби имаше доволно квалитет за да ги притисне Ериксен и Али. Но сега Дембеле игра како во своите најдобри денови. Белгискиот интернационалец беше одличен против Ливерпул, контролирајќи го темпото на натпреварот. Доколку Ремзи не најде начин да го сопре Дембеле, Арсенал ќе биде немоќен на средината.

4. Моура и Лаказет ќе чекаат шанса од клупата

Лукас Моура треба да помине разни тестови за фитнес оваа недела пред дербито. Сепак и доколку се биде во ред, јасно е дека новото засилувањекое дојде од ПСЖ нема да биде стартер. Од другата страна на клупата ќе биде одличниот голгетер Лаказет. И двајцата шанса би требало да добијат во последната половина од овој меч.

Во победата на Арсенал од 2:0 на Емирати во првиот меѓусебен меч оваа сезона отвореноста на играта во целост предизвика еден куп шанса, пред се на крајот од мечот. Во моментите кога исцрпените бранители почнаа да се повлекуваат беше најинтересно. Имаше 13 обиди од двете екипи кон голот на противникот во првите 69 минути и 15 обиди во последните 21 мината. Овој пат, со играчи како Лукас и Лаказет кои би влегле свежи од клупата, двете страни можат да ја претворат завршницата во драма со голови. Коефициетот за тоа дека ќе падне гол после 76-та минута е 1.80 во 10Bet. Дека Моура ќе постигне гол коефициентот е 2.90, додека за Лаказет е 2.50 во 10Bet.

5. На двете екипи очајно им треба победа за да останат во чекор со првите четири

Тесната битка на првите шест екипи на табелата значи дека Спарс и Арсенал ќе изгубат многу во трката за Лигата на шампионите доколку загубат. Ова би требало да инспирира напаѓачка формација од Венгер што ќе доведе до натпревар со големо темпо. Покетино знае како да одигра на дерби натпревари и има големо психолошко влијание врз фудбалерите што може што може да биде пресудно.

Треба да има многу акција во текот на натпреварот, но во раната битка за територија не би било изненадување ако двете страни се наметнат агресивно. Затоа можете слободно да одиграте и Гол Гол во првото полувреме.

Регистрирај се на 10Bet

Наш предлог:

Хари Кин да постигне гол @ 1.62 во 10Bet

Да паднат Над 3.5 гола @ 2.25 во 10Bet

Двете екипи да постигнат гол @ 1.47 во 10Bet

1 Trackback / Pingback

  1. Тотенхем – Арсенал: Пет причини зошто ќе следиме брилијантно дерби за северен Лондон - Sportski

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*