ФА КУП: Сити – Ватфорд, тимот на Пеп е голем фаворит, но Ватфорд не смее да се потцени

Манчестер Сити - Ватфорд

Манчестер Сити – Ватфорд ќе играат во голеото финале на ФА Купот на Вембли во Лондон. Нема потреба да објаснуваме кој е фаворит на овој меч, но без разлика на тоа веруваме дека ќе следиме далеку понеизвесен меч од она што го предвидуваат букмејкерите.

По трофејот во лигата, Сити сака трофеј и во Купот

Ако имаше некои сомневања за сериозноста со која Манчестер Сити влезе во финалната трка пошампионската титула, Винсент Компани ги демантираше критичарите. Го постигна решавачкиот гол кон патот до трофејот во Премиер Лигата, а сега изјави:

“Не можам да објаснам колку сум мотивиран да победам против Ватфорд”, рече тој откако Сити ја освои титулата во Премиер Лигата.

“Знам дека навивачите и обожавателите ќе мислат дека Сити сега слави и може да не фатат на спиење, но можам да го ветам спротивното”.

Пораката е многу јасна – трофеј во ФА купот и домашна титула, сигурно дека ќе го надополни пропуштеното во Лигата на Шампиони сезонава.

Оваа сезона не може да се смета како голем успех во овој момент, со оглед на тоа што нивната европска авантура заврши рано, но победата против Ватфорд и нов трофеј во Англија секако дека ќе биде задоволителен успех.

Гвардиола веќе го има стартниот тим. Единствената вистинска дилема е меѓу Лерој Сане и Ријад Марез одигра одличен меч против Брајтон.

Веројатно е премногу рано за почеток на Кевин де Брујн, а Фернандињо веројатно ќе стартува пред Фоден поради своето искуство.

По 35 години Ватфорд во големо финале

Самиот настап во финалето на ФА купот се смета за успех сам по себе за Ватфорд. Ова е прв пат Ватфорд да стигне до Вембли шоуто дури од 1984 година и што и да се случи следно тие не смеат да бидат разочарани.

Не дека ова значи дека Ватфорд ќе излезе со бело знаме. Екипата на Хави Гарсија покажа одлична игра во полуфиналето против Вулфс, имаат одлична организација и добра техничка вештина. Сити два пати славеше сезонава со 3:1 и 1:2, но на тие два меча Ватфорд покажа дека може да се носи со тимот на Гвардиола. Со малку повеќе среќа, Ватфорд можеше да освои некои бод барем на дуелот на домашен терен.

Неодамнешната форма на Ватфорд не беше импресивна, откако тие ги загубија последните три натпревари од сезоната, паѓајќи на 11-то место. Тоа беше оквалификувано како неуспех, со оглед на тоа што тие ги бркаа европските места во поголемиот дел од сезоната. Тие за овој меч ќе мораат да ја вратат својата најдобра форма, ако сакаат да се надваат на успех во финалето.

Сити во одлична серија, но коефициентот за единица е премал

Невозможно е да се игнорира форматот на Сити во последните неколку месеци: тие имаат победено на 20 од 22 натпревари (21 победа ако се смета и победата на продолженија против Челзи во купот).

Тие можеби не постигнуваат толку многу голови колку што тоа го правеа зимата, но тие ги контролираат натпреварите, честопати постигнувајќи ран гол.

Е сега, со оглед на лошата форма на Ватфорд не треба да бидеме изненадени што коефициентот за победа на Манчестер Сити е само околу 1.25. Од друга страна букмејкерите воопшто не веруваат во изненадување па коефициентот за Ватфорд е дури 13.50 во 1хBet.

Наш предлог:

Победа на Манчестер Сити @ 1.25 во 1хBet

Полувреме / Крај Х-1 @ 4.20 во 1хBet

Да паднат Под 3.5 гола @ 1.61 во 1хBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*