ЕП во ракомет: Според букмејкерите Австрија фаворит во групата, коефициентот за Македонија одличен

Кире Лазаров

Македонскиот ракометен селектор Брестовац секако дека можеше да биде задоволен од групата во која се најде нашата селекција и тоа веднаш после жрепката. Но задоволни беа и останатите селекции па сега сите четири репрезентации во групата Б си гаат надежи за пласман во следната фаза.

Во нашата група чиј домаќин е Виена, нема ниту една селекција од самиот ракометен врв на Европа, а тоа само по себе ги зголемува апетитите на македонските ракометари, но и на нашите противници.

Иако според играчкиот кадар, Македонија е фаворит на хартија, букмејкерите не мислат така па во нашата група им ја доделија фаворитската улога на домаќините – Автсрија. Така, доколку се обложите на тоа дека Австрија ќе биде прва во групата Б, ќе добиете коефициент 2.37 во Bet365. За Македонија пак коефициентот за да биде лидер во групата е 3.00 во истата обложувалница.

Трет фаворит очекувано е Чешка со коефициент 3.40, додека најголем аутсајдер е селекцијата на Украина со коефициент 14.00.

Наш предлог:

Македонија да биде прва во групата @ 3.00 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*