Челзи – Манчестер Јунајтед: најава, анализа и предлог тип

Челзи - Манчестер Јунајтед

Во Лондон ќе се одигра најпривлечниот натпревар од 11-то коло во Премиер Лигата, Челзи – Манчестер Јунајтед . Домаќините се фаворити за победа според фудбалските експерти и букмејкерите, но се наоѓаат во променлива форма. Јунајтед пак нема победа против првите шест тима на табелата веќе две години и сега навивачите бараат три бода. Во секој случај, ова ќе биде еден крајно неизвесен и тврд натпревар.

Шампионите се подалеку од одбрана на титулата

Несомнено, враќањето на Конте во Италија во средата беше голем личен удар за шефот на Челзи по катастрофалниот пораз од Рома. Сезонава овој тим не е истиот од лани, тиот кој ја освои титулата во Премиер Лигата. Конте пак не може да го најде одговорот на негативната промена. Можеби одговорот лежи во густиот распоред и фактот што минатата сезона Челзи немаше европски натпревари. Конзистентноста и стабилноста во тимот останаа, но во последниве неколку недели тие беа недоволни за Челзи. Екипата прими дури 11 гола во последните шест натпревари во сите натпреварувања. Изгубија три од последните седум натпревари и тоа е крајно невообичаено за Конте. Недоследноста на Челзи најдобро се гледа во деветте поени заостанување од Манчестер Сити. Затоа сега букмејкерите за одбрана на титулата на Челзи доделија коефициент од дури 28.00 во Bet365. За овој меч најдобриот коефициент за победа на Челзи е во Unibet и е 2.50. За реми најдобриот коефициент е 3.20 и тоа во Pinnacle.

Канте се враќа во вистинско време, време е за гол на Мората

Челзи е поттикнат од враќањето на Н’Голо Канте во средниот ред, но сега бекот Аспиликуета се жали на повреда. Останува да се види дали Конте ќе се врати во старата форма по паузата поради повреда и дали тоа ќе биде доволно за подобри резултати. Се виде дека тој и фали на екипата и во секој случај ќе биде големо засилување за тимот. Сепак не се знае колку е подготвен во моментов и дали е спремен за 90 минути. По шест натпревари без гол, Алваро Мората е во очајна потреба за погодок, а сега е инспириран бидејќи се соочува со Жозе Мурињо, кој го тренираше во Реал Мадрид.

Мурињо никако да победи на гости против конкурентите

Манчестер Јунајтед освои два трофеи во првата сезона на Жозе Мурињо и нема сомнеж дека направија големи чекори оваа сезона. Сепак, ако тие сакаат да го следат Манчестер Сити во трката за титулата, се чини дека ќе треба да има значителна промена во системот на игра кога станува збор за соочување со силни екипи, особено на гости. Мурињо не забележа гостинска победа против една од првите шест екипи на табелата две години. Исто така вреди да се истакне и статистиките на меѓусебните дуели која не е во полза на Јунајтед. Црвените Ѓаволи победија на само едно од последните 15 гостувања на Стемфорд Бриџ, а го загубија натпреварот од последната сезона со 4:0. Овој пат за победа на Манчестер Јунајтед највисок коефициент нуди Marathonbet и е 2.26.

Мурињо бара кредити, навивачите бараат победа

Победата од 1:0 над Тотенхем на Олд Трафорд беше чекор во вистинската насока, но се додека Јунајтед не може да слави над ривал за титулата на гости, секогаш ќе има сомневање дека може да стигнат до врвот на англискиот фудбал. Мурињо инсистира на тоа дека таквите критики се неправедни и дека не добива доволно кредити за да може да ги надигра силните екипи на гости, но тоа веќе не пали кај навивачите. Тие пак бараат да се искористи слабата форма на Челзи и овој пат ќе бидат задоволни единствено со три бода. Сепак Мурињо има и проблеми со составот. По натпреварот со Бенфика во Лигата на шампионите, Мурињо може да се врати на тимот што го победи Тотенхем. Антонио Валенсија и Фил Џонс најверојатно ќе стартуваат, но рано е за враќање на Пол Погба.

Наш предлог:

Да паднат помалку од 2.5 гола @ 1.64 во 10Bet

Мората да постигне гол @ 2.30 во Bet365

3 Trackbacks / Pingbacks

  1. Челзи – Манчестер Јунајтед: најава, анализа и предлог тип - Таратур
  2. Челзи – Манчестер Јунајтед: најава, анализа и предлог тип - Sportski
  3. Тимот на Кладење.мк беше добитен вчера, а вие !? - Kladenje.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*