Викенд на дерби натпревари во Европа (најава и анализа )

Дортмунд - Баерн

Викендов во најсилните лиги во Европа се играат неколку дерби натпревари. Премиер Лигата ни нуди две интересни средби. Во Бундеслигата ќе се одигра најголемото дерби во Германија во последните неколку години. Во Серија А пак, ќе се одигра едно од најстарите дербија, не само во Италија туку и во Европа. За таа цел направивме кратка најава за дерби натпреварите и ги избравме највисоките коефициенти од понудите на онлајн обложувалниците.

БОРУСИЈА ДОРТМУНД – БАЕРН МИНХЕН

Сабота 04.11.2017, 18:30 часот, стадион: Signal Iduna Park ( Дортмунд )

Борусија Дортмунд - Баерн МинхенНајголемото дерби во Бундеслигата во изминатите неколку години се игра на Сигнал Идуна Парк во Дортмунд, каде гостува Баерн Минхен. Вообичаено за Германија ( ако не се смета минатата сезона кога Лајпциг беше втор ) ова ќе биде дуал помеѓу првите две екипи на табелата. Сепак во многу подобра форма е Баерн Минхен кој е во серија од 6 победи по ред. Од друга страна Борусија Дортмунд на последните 6 меча има само една победа и тоа во германскиот Куп, наспроти два порази и 3 ремија. Во секој случај јасно е дека ќе следиме еден неизвесен, а според традицијата и ефикасен меч. За победа на Дортмунд највисокиот коефициент е во Unibet и е 3.45. Највисокиот коефициент за победа на Баерн Минхен е 2.10 во Bet365, додека за реми е во Matathonbet 4.05.

МАНЧЕСТЕР СИТИ – АРСЕНАЛ

Недела 05.11.2017, 15:15 часот, стадион: Etihad Stadium ( Манчестер )

Манчестер Сити - АрсеналСекогаш меѓусебните дуели на овие две екипи биле полни сонеизвесност, но и со голови. Имено, на последните 12 нивни меѓусебни средби паднале вкупно 46 гола. Тоа во просек значи дека паѓале 3.83 гола по натпревар. Меѓутоа тоа е само традиција. Моменталната состојба го става Сити во голема фаворитска позиција. Манчестер Сити е прв на табелата со 9 победи и едно реми, игра одлично и во Европа и тешко се наоѓа екипа која може да парира на овој тим. Арсенал пак е 5-ти со 6 победи, едно реми и 3 порази и игра очајно во Лигата на Европа. Според тоа јасно е зошто букмејкерите им дадоа огромна фаворитска улога на домаќините. За победа на Сити најголемиот коефициент е во William Hill и е 1.45. За победа на Арсенал највисокиот коефициент ќе го добиете во 10Bet 7.50, додека за реми највисок коефициент нуди Unibet и е 5.25.

ЧЕЛЗИ – МАНЧЕСТЕР ЈУНАЈТЕД

Недела 05.11.2017, 17:30 часот, стадион: Stamford Bridge ( Лондон )

Челзи - Манчестер ЈунајтедТокму овој меч ќе биде вистинскиот дерби натпревар во Премиер Лигата, веројатно и најинтересен меч викендов во Европа. Како да биде поинаку кога главен актер е Мурињо, тренерот кој ги поврзува двата гиганти. Челзи под негово водство го имаше најголемиот успех, но Мурињо се обидува истото да го направи и со Јунајтед. Домаќинот е 4-ти на таелата со 6 победи, едно реми и 3 порази и игра доста променливо. Во овој дуел влага по катастрофалниот пораз од Рома во ЛШ со 3:0. Токму затоа Конте најавува дека токму против Манчестер тимот ќе се врати на победничките патеки. Манчестер Јунајтед пак е втор на табелата со 7 победи, две ремија и еден пораз. За разлика од Челзи, овој тим имаше далеку полесна задача во ЛШ и славеше над Бенфика со 2:0. Букмејкерита блага фаворитска улога му даваат на Челзи за кого највисок коефициент ќе добиете во Marathonbet 2.60, за реми во Pinnacle 3.22 и за победа на Јунајтед во Pinnacle 3.23.

ЏЕНОВА – САМПДОРИЈА

Сабота 04.11.2017, 20:45 часот, стадион: Stadio Luigi Ferraris ( Џенова )

Џенова - СампдоријаКонечно стигнавме до едно од најголемите, најстарите дерби натпревари во Италија. Дерби со голема историја и големо ривалство, како на теренот така и на трибините. Искрено, двете екипи се просечни за Серија А, но нивниот ривалитет е надалеку познат и токму затоа овој меч привлекува внимание многу повеќе од останатите дуели. Затоа што освен според квалитетот, овој дуел е дерби во секој друг поглед. Дерби дела Лантерна ( “Дерби на фенерот” ), е локалното дерби кое се игра на стадионот Луиџи Ферарис, кој ги споделуваат двата клуба. Името на дербито е дадено според главниот светилник за пристаништето на градот. Ривалството е поткрепено со фактот дека Џенова има долга историја (најстариот фудбалски клуб во Италија), додека Сампдорија е најстариот континуиран клуб во земјата. Кога играат овие две екипи не е важно со какви ростери располагаат, ниту пак на кое место се на табелата. Важна е моменталната ситуација, мотивацијата и желбата на фудбалерите. За победа на Џенова највисок коефициент нуди Unibet и е 2.95, за реми најголем коефициент нуди 1xBet 3.25, додека за победа на Сампдорија највисок коефициент има во Pinnacle и е 2.67.

3 Trackbacks / Pingbacks

  1. Челзи - Манчестер Јунајтед: најава, анализа и предлог тип - Kladenje.mk
  2. Сабота - ден на гратски дерби натпревари: битки за Рим, Лондон, Мадрид (најава и анализа) - Kladenje.mk
  3. Викенд на дерби натпревари во Европа – Kladenje.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*