Премиер Лига 37-мо коло: Најава, анализа и предлог типови

Премиер Лига

Во англиската Премиер Лига викендов ќе се одиграат натпреварите од предпоследното 37-мо коло. Многу дилеми ќе бидат решени по ова коло, но неизвесноста за шампионската титула би требало да продолжи и трае до крајот. Следува кратка анализа и предлог тип за секој меч поединечно.

Евертон – Барнли – 1 @ 1.63 во 10Bet

Евертон е фаворит на овој меч и би требало да слави победа. Едноставно тие имаат подобар тим, играат дома и имаат поголем мотив. Барнли долго време беше очаен но врза неколку одлични резултати и се спаси од испаѓање во понизок ранг. Евертон пак, се надева дека ќе заврши на седмото место на табелата. Токму тоа место може да им донесе излез во Европа во некои варијанти, а тоа е голем мотив за екипата.

Бурнемут – Тотенхем – 2 @ 1.97 во 1хBet

Никој не сака да биде на местото на Тотенхем во овој период. Тимот игра лошо во последно време, а Покетино има проблеми со повредени фудбалери. Освен тоа тие загубија во вторникот од Ајакс во полуфиналето од Лигата на Шампиони на домашен терен со 0:1. Но Спарси имаат среќа бидејќи го зачуваа третото место на табелата, откако Арсенал врза три порази во низа, а Челзи има две ремија и пораз. Бурнемут се спаси од испаѓање, но Тотенхем веќе не може да се надева на порази на своите конкуренти. Сега мора да слави победа.

Вест Хем – Саутемптон – ГГ @ 1.53 во 10Bet

И двете екипи мирно го чекаат крајот на сезоната. Вест Хем е на средината на табелата, а Саутемптон минатото коло го осигураше опстанокот. Овој дуел ќе се одигра без притисок и без големи мотиви. Но важно е на кои места ќе завршат екипите на крајот, бидејќи секое место погоре, носи многу поголема добивка.

Вулверхемптон – Фулам – 1 @ 1.59 во 1хBet

Фулам требаше да испадне за да почне да победува. Тимот има три победи во низа, но тие дојдоа откако веќе Фулам испадна од Премиер Лигата. Да играше вака оваа екипа цела сезона, сега ќе се бореше за излез во Европа. А за тоа сеуште се бори Вулфс кој славеше над Арсенал и Ватфорд на минатите два меча и си ги зголеми шансите за исполнување на целта. Со победа на овој меч, работата ќе биде речиси комплетирана.

Кардиф – Кристал Палас – 1Х @ 1.53 во 1хBet

Тимот од Велс мора да слави победа ако сака и следната година да игра во англиската елита. Тие имаат четири бода помалку од Брајтон, па ниту со оваа победа нема да завршат голема работа, доколку нивниот конкуренти освои бодови ова коло. Но во најмала рака ќе ја задржат неизвесноста до последното коло. Кристал Палас игра солидно сезонава, особено во вториот дел од шампионатот, но сега нема големи мотиви.

Њукасл – Ливерпул – 2 @ 1.37 во 10Bet

Тимот на Клоп загуби со 3:0 од Барселона во Шпанија во првиот полуфинален меч од Лигата на Шампионите. Клоп е свесен дека тоа е речиси недостижен резултат пред реваншот, па ќе направи се за да дојде до титулата во англиската Премиер Лига. За тоа им се потребни победи до крајот на сезоната но и кикс на Сити. Њукасл го чека крајот на сезоната, ќе игра без притисок и без мотив, освен да се докаже пред големиот фаворит.

Челзи – Ватфорд – 1 @ 1.43 во 1хBet

Челзи играше во четвртокот против Ајнтрахт Франкфурд во Германија, но нема време за одмор бидејќи го чека битка за пласман во Лигата на Шампиони следната сезона. Сари е свесен дека доколку тоа не се случи ќе си замине од тимот, а нешто слично ќе се случи и со дел од фудбалерите. Ватфорд има некакви шанси за пласман во Лигата на Европа, но влогот на Челзи е поголем и ние веруваме во нивна победа.

Хадерсфилд – Манчестер Јунајтед – 2 @ 1.35 во 1хBet

Јунајтед игра катастрофално во последно време, но и порај тоа ги задржа шансите за пласман во Лигата на Шампиони. Тие имаат три бода помалку од Челзи кој е на четвртото место на табелата и јасно е дека ќе мораат да слават на натпреварите до крајот. Хадерсфилд е одамна испаднат од Премиер Лигата и прашањето за победникот на овој меч не би требало да биде ставено под знак прашалник.

Арсенал – Брајтон – 1-1 @ 2.00 во 10Bet

Важен меч и за двете екипи, во кој влогот е огромен. Едните сакаат опстанок, а другите пласман во Лигата на Шампиони. Арсенал е заморен откако играше со Валеснсија во Лигата на Европа во четвртокот, но сепак е огромен фаворит. Тие имаат три порази во серија и евентуален нов кикс ќе ги остави без елитни натпревари следната сезона. Брајтон шансата за опстанок ќе треба да ја бара во последното коло, не кај Арсенал.

Манчестер Сити – Лестер – Под 4.5 гола @ 1.43 во 1хBet

Она што важеше за Ливерпул, важи и за Сити. Тимот има еден бод повеќе од црвените, но секој кикс ќе ги одалечи од титулата. Мечот со Лестер ќе биде тежок, но за разлика од Клоп, Гвардиола веќе испадна од Лигата на Шампиони и имаше многу повеќе време за подготовка за овој натпревар. Лестер игра добро со фаворитите, а минатото коло славеше над Арсенал со 3:0 и се надева дека под нив ќе се поклони уште еден фаворит.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*