Дерби на денот: Ливерпул – Челзи, меч кој не смее да се пропушти

Ливерпул - Челзи

Ливерпул игра послабо откако го официјализираше освојувањето на титулата и на два меча по ред нема победа. Челзи пак е во добра форма, а обезбеди и пласман во финалето на ФА Купот. Но, ова е дерби меч во кој без разлика на позициите на екипите, влогот е голем и за едните и за другите.

Ливерпул ја загуби можноста да брка рекорди

Менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп изјави дека неговата екипа „мора да учи“, откако завршија надежите на шампионите за поставување нов рекорд на освоени поени во Премиер лигата, бидејќи претрпеа трет пораз сезонава минатото коло од Арсенал. На „црвените“ им требаше да ги освојат сите преостанати натпревари за да ја надминат линијата од 100 поени поставена од Манчестер Сити пред две сезони.

Беа блиску до рекорд, но сега веќе немаат шанси. Maнe му даде на Арсенал и Ливерпул поведе сосема заслужено во 20-та минута. Сепак, Арсенал се врати уште во првиот дел по некарактеристичните грешки на двајцата најсигурни дефанзивци на „црвените“, дефанзивецот Вирџил ван Дијк и голманот Алисон.

Второто полувреме беше како вежба на напад против одбрана, бидејќи Ливерпул изврши буквално опсада на голот на Арсенал. Тимот на Клоп имаше дури 80% посед на топка и упати неверојатни 24 удари кон противничкиот гол во второто полувреме но ниту тоа не беше доволно за повторен пресврт.

Клоп изјави: „Разочаран сум и лут за неколку работи, но играта беше добра, ставот беше добар, мислам дека ние направивме пауза во одреден период и затоа го загубивме мечот“.

По пласманот во финалето на ФА Купот, сега на ред е пласман во ЛШ

Френк Лампард изјави дека има уште време за неговата екипа да игра како што он посакува, откако Сините го резервираа своето место во финалето на ФА Купот со победата од 3:1 над Манчестер јунајтед на „Вембли“ во неделата. Оливие Жиру и Мејсон Монт беа потпомогнати од лошиот голман на Јунајтед, Дејвид де Хеа, додека автоголот на Хари Магуиер им донесе на на фудбалерите на Јунајтед недостижно водство од три гола.

И покрај грешките, Челси ја оправда својата победа со доминантен приказ, особено во средниот ред, каде фудбалерите на Лампард успеаја да го покорат влијанието на Бруно Фернандес. Челси беше поенергичен, опасен и агресивен па и покрај грешките на Де Хеа, тие победата целосно ја заслужија.

Лампард сега е во позиција да ја направи својата прва сезона мошне задоволителна, бидејќи Сините се во финалето на ФА Купот и се на третото место во Премиер лигата, во позиција да стигнат до Лигата на шампионите следната сезона. Ако Челси успее да слави на овој меч, значително ќе си ја олесни задачата во однос на конкурентите Лестер, Манчестер Јунајтед и Вулвс до крајот на сезоната.

Наш предлог:

Двете екипи да постигнат гол @ 1.55 во 1хBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*