Лига на Шампиони: Тотенхем – Реал Мадрид, анализа и предлог тип

Тотенхем Реал Мадрид Лига на Шампиони

Дербито во Лига на Шампиони ќе се одигра во Лондон, каде Тотенхем е домаќин на Реал Мадрид. Двете екипи се во криза, но за разлика од Тотенхем, кризата во мадридскиот тим е многу поголема. Дуелот пред две недели во Мадрид заврши без победник 1:1. Веројатно и овој меч ќе биде неизвесен иако тимот на кладење ќе брка поголем коефициент, давајќи предност на домаќинот.

Тотенхем со два порази по ред

Тотенхем сезонава повторно е при врвот на табелата во Премиер Лигата и игра според очекувањата, предвидувањата и традицијата. Најголема преност за тимот на Покетино е одличната воиграност на екипата. Фудбалерите неколку сезони се исти, одлично се познаваат, дишат како еден и тоа ги носи позитивните резултати. Сепак, по одличниот старт стигна и кризата во тимот. На последните два меча Тотенхем забележа два порази иако едниот е во Лига Купот од Вест Хем кога Покетино ротираше со составот. Тотенхем во овој дуел влегува по исцрпувачкиот меч со Јунајтед и поразот од 1:0 и тоа е уште еден проблем за тимот. Најдобриот коефициент за победа на Тотенхем е во Unibet и е 3.25.

Настапот на Хари Кејн е неизвесен

Во нормални околности, Тотенхем може да му го земе скалпот на Реал Мадрид, особено по нивното издание на Бернабеу пред две недели. Сепак, многу работи зависат од фитнесот на Хари Кејн чие отсуство се совпадна со поразите во Вест Хем и Манчестер Јунајтед во предходните два меча на Тотенхем. Ако тој се опорави на време, на Тотенхем ќе му биде многу полесно против Реал Мадрид. Досега Кејн постигна 17 гола сезонава, од кој 9 во Премиер Лигата и 5 во Лига на Шампиони.

Тотенхем

Тотенхем е многу подобар на гости, отколку дома

Ако ги сметаме само домашните натпревари Тотенхем би се нашол дури на 6-то место во Премиер Лигата. Сезонава не играат на Вајт Харт Лејн кој се реконструира, но сепак нејасно зошто се толку слаби на Вембли. Од друга страна се одлични на дуелите на гости. Мора да заклучиме дека проблемот е што Спарс сега не играат на фантастичната атмосфера што може да се генерира само на Вајт Харт Лејн. Играњето на Вембли пак, ги инспирира противничките играчи  и тоа е голем минус за тимот на Покетино.

Реал Мадрид е во криза

Реал Мадрид веќе заостанува за осум бода во однос на Барселона во Ла Лига. Сега почнавме да се прашуваме дали освојувањето на титулата во Лига на Шампиони трет пат по ред станува уште поголем приоритет на тимот. Реал Мадрид никогаш не се вратил и освоил титула во Ла Лига по толкаво заостанување и нивната одбрана на титулата изгледа како невозможна мисија. Формата на Реал Мадрид кон крајот на минатата сезона беше одлична. Одлуката на Нејмар да ја напушти Барса беше топ вест за тимот на Реал. Начинот на кој Зидан ја надмудри Барса во Супер купот беше неверојатен. Сето тоа даде впечаток дека сезонава ќе биде лесна за Реал Мадрид, но многу бргу стигна демантот на таквото размислување. За победа на Реал најдобар коефициент би добиле во Marathonbet и тоа 2.22.

Роналдо никогаш не стартувал полошо од сезонава

Кристијано Роналдо ја има најлошата сезона досега во Шпанија. Тој постигна само еден гол во шест лигашки средби и неговата лоша форма има големо влијание врз резултатите на тимот. Роналдо игра со тешки нозе и е премногу фрустриран од лошите изданија. Искрено, Роналдо лесно влегува во шанси но се чини среќата не е на негова страна. Веројатно отсуството на 5 меча поради суспензија остави голема трага кај него и кај неговиот фитнес. Сепак, знаејќи го неговиот квалитет и инаетот кој го поседува, само прашање на време е кога ќе ја врати старата форма.

Реал Мадрид

Длабочината на тимот не е на потребно ниво

Одлуката на Зидан да го преслика системот на Жирона во второто полувреме и да се надева на лесна победа поради подобрите поединци на Реал Мадрид, не беше инспиритативна или ефективна замисла. Не се гледа потребниот жар на теренот од неговите избраници и тоа е голем проблем за тимот. Размислувањата на тоа дека Реал Мадрид не ја има длабочината на минатата сезона кога Пепе, Родригез и Мората можеа да влијаат на играта од клупата, се остваруваат. Како ќе одминува сезоната тоа ќе биде уште поголем проблем за Зидан.

Средниот ред функционира беспрекорно

“Фантастичната четворка”, како што ги нарече Марка – Иско, Кроос, Модриќ и Касемиро се чини дека е единствениот дел на тимот кој функционира беспрекорно. Нивната флуидност и движење во комбинација со нивната тактичка дисциплина и борбеност му даваа на Мадрид предност во тој дел од теренот. Но прашање е колку овие фудбалери можат да му донесат бодови на тимот, без подршка од нападот и одбраната. Оваа четворка во срцето на теренот е една од најдобрите во Европа и тоа ќе се обиде да го искористи Зидан во своја полза и на овој меч со Тотенхем.

 

Наш предлог:

Победа на Тотенхем или реми @ 1.73 во Unibet

Двете екипи да постигнат гол @ 1.48 во 10Bet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*