Тактичка анализа: Иско може да предизвика хаос зад Милнер и Хендерсон

Лига на Шампиони

Доколку Иско успее во она што најдобро го знае, да трча во празен простор и да уфрлува во противничкиот шеснаесеттик ќе му биде тешко на Ливерпул. Клоп мора да размисли да повече еден играч од средниот ред поназад, како би го сопрел тоа.

Иско ги започна двата натпревари во Ла Лига откако се врати од повредата, што укажува на тоа дека одличната завршница на сезоната на Гарет Бејл е залудна. Сега токму Иско е најпосакуваниот играч на Зидан. Ова не е добра вест за навивачите на Ливерпул. 4-3-3 формацијата на Клопп не вклучува традиционален дефанзивен играч во средниот ред. Додека екипата на Клоп е одлична во менувањето на нивниот блок нагоре и надолу, овој недостаток на покритие пред одбраната би можел да биде сериозен проблем на натпреварот.

Џејмс Милнер и Јордан Хендерсон ќе вршат притисок врз Лука Модриќ и Тони Кроос во надеж дека ќе го затворат Реал. Но ако не успеат, Иско треба да доминира на просторот помеѓу одбраната на Ливерпул и средниот ред.

Најочигледно решение за Клоп е да го повлече Хендерсон поназад. Да го смести во просторот меѓу одбраната и средниот ред на Ливерпул. Сепак колку тоа ќе помогне во дефанзивата на Ливерпул, толку може да одмогне при офанзивниот дел. Затоа Клоп ќе има тешка задача да постави формација која ќе го сопре Иско.

Поради сето ова голема е веројатноста дека натпреварот ќе се отвори многу рано.

Наш предлог:

Над 1.5 гол во прво полувреме @ 1.74 во Coinbet24

1 Trackback / Pingback

  1. Тактичка анализа: Салах ќе го нападне просторот зад Марсело кој често игра офанзивно – Kladenje.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*