Букмејкерите одлучија: Реал Мадрид прв фаворит во Лигата на Шампиони

Во „Грималди форум“, во Монте Карло во четвртокот се одржа ждрепката за групната фаза во новата сезона на Лигата на шампионите, во која титулата ја брани мадридски Реал кој и оваа сезона според фудбалските експерти и букмејкерите е најголем фаворит за освојување на вредниот трофеј.

РЕАЛ МАДРИД фаворит број еден

Реал Мадрид минатата сезона испиша историја како прва екипа која успеала да го одбрани трофејот, а сега има шанси да направи нешто што ќе биде недостижно во догледна иднина, три сезони по ред да слави во Лигата на Шампионите. Реал и Зидан стартуваа одлично оваа сезона и уште во оваа рана фаза освоија два трофеи, едниот во УЕФА Суперкупот во Скопје против Манчестер Јунајтед и едниот во шпанскиот Суперкуп каде на два пати славеа против Барселона. Ова е уште поимпресивно ако се знае дека трофеите беа освоени без Кристијано Роналдо, кој доби многу мала минутажа на овие три натпревари, а тоа говори колку Реал Мадрид е силен оваа сезона и тешко е да се најде екипа која ќе може да ја сопре оваа “машинерија” на Зидан. Коефициентот за тоа дека Реал Мадрид ќе ја освои титулата во Лигата на Шампионите во бет365 е 4.50 што го прави апсолутен фаворит.

Следни според фаворитската улога се: Барселона, Баерн Минхен и ПСЖ

Барселона по заминувањето на Нејмар не е истиот тим од минатата сезона, а тоа најдобро се покажа во двомечот со Реал Мадрид во шпанскиот Суперкуп каде доживеа два порази. Барса добро заработи од продажбата на Нејмар, но до сега не успеа да пронајде адекватна замена, а доколку остане така тешко дека ќе може да им парира на останатите екипи во Лигата на Шампиони. Тоа го препознаа букмејкерите и им доделија коефициент 8.00 за освојување на титулата.

Баерн Минхен според нас е најблиску до Реал Мадрид со коефициент 8.00 во бет365. Анчелоти имаше импресивен трансфер период. Успеа да ги купи двајцата најдобри играчи за врска на лани одличниот Хофенхајм, Себастијан Руди и Никлас Шуле, а во средниот ред го ангажираше и најдобриот фудбалер на Лион, Корентин Толисо со што средниот ред доби на цврстина, на креативност но и на неверојатно силна конкуренција. Сепак, како трансфер број еден се смета оној на Џејмс Родригез кој како позајмен фудбалер пристигна од Реал Мадрид.

ПСЖ вообичаено е екипата која потроши најмногу финансии за нови фудбалери, а со ангажманот на Нејмар овој тим конечно изгледа кадарен да го крене трофејот во најелитното фудбалско натпреварување и нема да биде изненадување доколку се случи токму тоа. Ако на ова се додаде и слабиот квалитет на Лига 1, каде ПСЖ се очекува да се прошета до шампионскиот трофеј, тогаш може да се каже дека ПСЖ целосно ќе се посвети на Лигата на Шампионите многу порано од останатите екипи, а тоа ќе биде голем плус за овој тим. Коефициентот дека овој тим ќе ја освои титулата во Лигата на Шампиони е 8.00 и може да се земе во предвид.

Фаворити од сенка

Следни фаворити се двете екипи од Манчестер, Сити и Јунајтед за кого коефициентот е 12.00. Мурињо многу добро знае како да одигра во елиминациски натпревари каде ретко има шанса за поправен и тоа е голем плус за Манчестер Јунајтед. Освен тоа откако минатата сезона ја освоија Лигата на Европа, летово Мурињо имаше одличен трансфер период и значително го засили својот тим. Може да се каже дека Јунајтед има најдлабок состав во Англија оваа сезона (иако не ги има најдобрите почетни единаесет). Немања Матиќ дојде да му даде на Пол Погба поголем простор во средниот ред. Засилувањето Виктор Линделоф е одличен млад бек кој веројатно ќе стане незаменлив во тимот на Мурињо, а Ромелу Лукаку кој дојде од Евертон е докажан стрелец во Премиер Лигата и може да биде најдобар стрелец во било кое натпреварување доколку играчите околу него си ја завршат својата работа.

И Манчестер Сити добро пазараше, но Гвардиола се чини дека никако не може да го пронајде вистинскиот изглед на својата екипа. Сепак ако се види ростерот на овој тим, јасно е дека може да биде подобар од било која екипа и доколку Гвардиола конечно ги пронајде вистинските единаесетмина од овој тим може да се очекува многу оваа сезона.

Во фаворитите од сенка не смеат да се заборават ниту Јувентус кој минатата сезона играше во големото финале и доколку се обложите на овој тим ќе добиете коефициент 15.00. Тука е и англискиот шампион Челзи со коефициент 17.00 во бет365.

Кои екипи ќе ја поминат групната фаза ( бет365 нуди одлични коефициенти )

Група А: Бенфика 1.40, Манчестер јунајтед 1.14, Базел 3.75, ЦСКА Москва 4.00

Група Б: Баерн Минхен 1.04, ПСЖ 1.04, Андерлехт 13.00, Селтик 13.00

Група Ц: Челзи 1.36, Атлетико Мадрид 1.44, Рома 1.57, Карабаг 26.00

Група Д: Јувентус 1.07, Барселона 1.04, Олимпијакос 21.00, Спортинг Лисабон 7.00

Група Е: Спартак Москва 3.25, Севилја 1.28, Ливерпул 1.10, Марибор 8.00

Група Ф: Шахтјор Доњецк 3.75, Манчестер Сити 1.08, Наполи 1.36, Феенорд 5.00

Група Г: Монако 1.36, Порто 1.72, Бешикташ 3.75, Лајпциг 1.83

Група Х: Реал Мадрид 1.06, Борусија Дортмунд 1.72, Тотенхем 1.80, АПОЕЛ 41.00

Од која држава ќе биде победникот на Лига на Шампиони ?

Се разбира повторно прдничи Шпанија, покрај екипите на Реал Мадрид, Барселона и Атлетико Мадрид, а коефициентот од 2.62 во бет365 дека шампионот ќе дојде од оваа земја воопшто не е за потценување. Сепак доколку Баерн Минхен и ПСЖ се вашите фаворити, вреди да се ризикува обложување на Германија или Франција бидејќи коефициентите се одлични.

 • Шпанија @ 2.62
 • Англија @ 3.50
 • Германија @ 6.00
 • Франција @ 7.00
 • Италија @ 10.00
 • Португалија @ 51.00
 • Од друга држава @ 11.00

Наши предлози:

Баерн Минхен ја освојува титулата @ 8.00 во бет365

Шампионот доаѓа од Германија @ 6.00 во бет365

4 Trackbacks / Pingbacks

 1. Лига на Шампиони: најава, анализа и предлог тип за вторник - Kladenje.mk
 2. Лига на Шампиони: Тотенхем - Реал Мадрид, анализа и предлог тип - Kladenje.mk
 3. Наполи - Ман. Сити: Алан или Де Брујн ќе го решат мечот - Kladenje.mk
 4. Лига на Шампиони: Букмејкерите ги одредија фаворитите – Kladenje.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*