Тип на денот: ЛИВЕРПУЛ – РЕАЛ МАДРИД: Во Париз ќе се води битка за европска слава

Ливерпул - Реал Мадрид
Ливерпул - Реал Мадрид

Четириесет и една година од нивната инаугуративна битка во Париз, Ливерпул и Реал Мадрид повторно се состануваат на Стад де Франс во финалето на Лигата на шампионите во сабота.

Црвените ја сакаат седмата титула во примарното европско натпреварување викендов, додека континенталните ветерани Реал Мадрид се стремат да го добијат трофејот по рекорден 14-ти пат.

Одлична сезона за Ливерпул

Купот на ЕФЛ? ФА Купот? Премиер лига? Ливерпул насекаде е или беше блиску до трофеј, а сега е пред трофеј и во Лигата на Шампиони. Премиер Лигата веќе им побегна минатиот викенд во неверојатното последно коло. Додека Сити губеше со 2:0 од Астон Вила и Стивен Џерард, на Енфилд се славеше, но Сити успеа да направи целосен пресврт по што од радост Енфилд се претвори во очај.

Но ако сакаат европски трофеј, Клоп и момците во црвено мора да ја заборават Премиер лигата. Саботната средба ќе го одбележи 10-тиот пат кога Ливерпул ќе се појави во финалето на Европскиот куп/Лигата на шампиони.

Ако се тргне настрана мечот на домашен терен со Интер, Ливерпул постигна најмалку два голови во останатите натпревари во Лигата на шампионите оваа сезона што е неверојатен податок.

Понатаму, тој пораз од „нероаѕурите“ го претставува последниот пораз на „црвените“ во кое било натпреварување, при што Клоп уживаше серија од 18 натпревари без пораз во сите натпреварувања од тој пораз на 8-ми Март, вклучувајќи 10 победи од нивните последни 11 средби.

Црвените сакаат одмазда

Бројни членови на сегашната екипа на Ливерпул собраа сребрени медали во 2018 година по таа кобна вечер во Киев против Реал Мадрид, а одмаздата е цврсто на агендата за некои од нив – ништо повеќе од Мохамед Салах по неговата повреда замената во тоа финале.

Клоп потврди дека потребата за одмазда не му е на ум, но процентот на победа од 33% против Реал Мадрид го претставува најлошиот процент на Германецот против еден противник, а ставањето крај на таа серија во сабота сигурно ќе помогне да се надомести неуспехот за исполнување на сонот за четири титули сезонава. Клоп е смирен и тој може да биде клучот за освојување на трофејот.

Нема сомнеж дека ќе има некое изненадување од него на финалето, а дали тоа ќе биде доволно за да се победи Реал Мадрид, останува да видиме.

Реал по 14-та титула, Анчелоти по четврта

Поништувањето на негатива од два гола против ПСЖ е една работа. Исфрлањето на актуелните шампиони по поразот со 3:0 на Сантијаго Бернабеу е уште една работа. Совладување на Манчестер Сити откако даде четири гола на Етихад? Карло Анчелоти и Реал едноставно имаат неверојатна сезона.

Поседувањето на Карим Бензема и крилниот напаѓач кој го исполнува својот потенцијал Винисиус Јуниор ги доведе мадриѓани до најневеројатните кам-бекови на турнирот оваа сезона, но не може да се заборави ниту придонесот на останатите.

Освен тоа, Ррал Мадрид лесно ја освои Ла Лига, откако ја завршија сезоната на неколку недели пред официјалниот крај па тимот целосно можеше да се насочи кон Лигата на Шампиони.

Неодамнешните резултати на Реал сигурно не треба да се земат во предвид, со тоа што Анчелоти не се плашеше да одмори и да ги ротира своите ресурси пред саботното финале, во кое најуспешниот тим во европската историја ќе се обиде да го подигне трофејот по 14-ти пат.

Анчелоти, ќе биде претпазлив од фактот дека неговиот тим не успеа да ја зачува ниту еднаш мрежата во нокаут-фазата оваа сезона во Лигата на шампионите – иако постигна 14 голови на последните пет континентални натпревари.

Навистина, шефот на Реал би станал најуспешниот менаџер во историјата на Лигата на шампионите со четвртиот пехар на турнирот – оставајќи ги Зинедин Зидан и Боб Пејсли во заден план.

ТИП:

ЛИВЕРПУЛ – РЕАЛ МАДРИД – ГГ @ 1.67 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*