Ливерпул – Ман.Јунајтед: Клоп нема да пропушти да слави над Јунајтед

Дербито на 23-то коло во Премиер Лигата се игра на Енфилд, каде Ливерпул ќе го пречека Манчестер Јунајтед. Се знае кој е фаворит на овој меч, но кога играат овие две екипи никогаш не изостанува неизвесност и добар фудбал.

Клоп сака Ливерпул да гази без разлика на бодовната разлика

Ливерпул ја задржа својата предност на врвот на табелата во Премиерлигата минатото коло, откако го совлада Тотенхем со 0:1 во главниот град. Голот на Роберто Фирмино се покажа како пресуден, а со тоа Ливерпул сруши рекорди стигнувајќи до рекордни 20 триумфи во 21 лигашки натпревар, ставајќи се на добар пат за прва титула во последните 30 години. Освен тоа, Манчестер Сити киксна ова коло и одигра само нерешено против Кристал Палас, па сега тимот на Клуп со победа ќе почне да брка и некои други рекорди. Освен тоа, мора да се напомене дека Ливерпул има и натпревар помалку од своите конкуренти.

Избраниците на Јурген Клоп  собраа 104 поени во текот на последните 38 натпревари во Премиер лигата, постигнувајќи голови во сите 21 натпревар од оваа сезона.

Клоп инсистира на тоа дека Ливерпул ќе го продолжи својот немилосрден пат кон трофејот без никакви калкулации, велејќи дека тие треба да се борат се додека не го официјализираат трофејот – Ова е само почеток. Треба да продолжиме затоа што нашите претенденти се силни“.

Успешна недела за Јунајтед

Манчестер јунајтед уживаше во продуктивна недела. „Црвените ѓаволи“ лесно го испратија на дното Норвич откако го победија со 4:0 на „Олд Трафорд“ минатата сабота за да го зацементираат своето петто место во Премиерлигата. Во меѓувреме, со голот во второто полувреме, Хуан Мата му обезбеди на Јунајтед пласман во 4-то коло од ФА Купот благодарение на победата на домашен терен од 1:0 над Вулвс во средата.

Тоа беше заслужена победа за домаќините, кои уживаа во подобрите можности во тесната пресметка на „Олд Трафорд“. Но Оле Гунар Солскјаер имаше силна екипа на теренот итоа може да го кошта бодови против Ливерпул.

Солскјаер направи само три измени во тимот со Серхио Ромеро на голот, додека започнаа и Џејмс и Мејсон Гринвуд. Маркус Рашфорд влезе во игра во 64-та минута, но коцкањето со неговото влагањње на терен може да чини доста скапо – напаѓачот беше заменет по само 16 минути игра опради повреда и сега неговиот настап е под знак прашалник.

Црвените ќе продолжат со победи

Ливерпул беше победник со 3:1 кога последен пат беше домаќин на Манчестер Јунајтед во декември 2018 година и разбирливо е да очекуваме слична пресметка в недела на „Енфилд“. Сепак, „црвените“ значително ја зацврстија својата одбрана откако Jо Гомез се повлече од партнерот Виргил ван Дијк во централната одбрана, па сега тимот на Клоп има шест последователни дуели без примен гол.

Ако се знае дека Јунајтед се ослабени од очекуваното отсуство на Маркус Рашфорд, подобрувањата на „црвените“ во одбрамбените редови, плус историското ривалство што тежи од обете страни, може да се каже дека коефициентот за Над 2.5 голови кој е околу 1.72 не е воопшто за подценување.

Но можеби најдобро би било да се одигра на домашна победа во комбинација со Под 4.5 голови, што повторно ќе ви донесе коефициент околу 1.70.

Наш предлог:

Победа на Ливерпул и Под 4.5 гола @ 1.65 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*