ТИП НА ДЕНОТ: (02.04.2022, 16:00 часот) БОРНМАУТ – БРИСТОЛ СИТИ

Борнмаут
Борнмаут

Борнмаут во сабота попладне ќе биде домаќин на Бристол Сити, барајќи да ја зајакне својата позиција која им носи директен пласман во Премиер Лигата.

Со најмалку одиграни натпревари од своите конкуренти, црешите имаат шест бода предност од третиот Лутон, додека Бристол Сити е на 18-то место и игра под сите очекувања сезонава.

Тимот на Скот Паркер во одлична позиција

Откако не успеа да врзе последователни победи во текот на Март, Борнмаут може да се чувствува среќен што се уште се наоѓа на толку поволна позиција на табелата.

Како и да е, тимот на Скот Паркер се соочи со директните ривали Хадерсфилд Таун пред репрезентативната пауза, декласирајќи ги противниците кои сега треба да се мачат за директна промоција во англиската елита.

Џејдон Ентони, Џеферсон Лерма и Доминик Соланке се запишаа во листата на стрелците во рок од 47 минути, обезбедувајќи гостинска победа за Борнмаут која може да значи многу на крајот на сезоната. Тие победи над директните конкуренти, можат да им донесат пласман во Премиер Лигата, но за тоа да биде така, на овие дуели како против Бристол Сити треба да се победат без сомнеж.

Се уште со натпревар помалку од Фулам, Паркер ќе сака да ја намали предноста од осум бода на лидерите. И покрај нивната сегашна позиција, Борнмаут нема да биде мирен уште долго време, но н анивна страна е распоредот во следниот период. Борнмаут не можеше да одбере подобри натпревари во оваа фаза од сезоната, а мечот со Бристол Сити треба да означи старт на победничка серија.

Бристол е очаен сезонава

Бристол Сити изминатиот меч одиграа нерешено 2:2 против Вест Бромвич Албион, но тоа беше само четвртиот освоен бод од шест натпревари. Очекувањата пред сезоната беа големи, откако тимот го зачува ростерот од минатата сезона кога се бореа за пласман во Премиер Лигата, но наместо тоа, сега треба да ја доиграат сезонава без никаков императив.

Позитивното пред овој натпревар е тоа што нивната единствена победа на гости од почетокот на Октомври, се случи пред два меча кога тие славеа над Блекбурн Роверс на 12-ти Март, па таа победа останува свежа во сеќавањата.

Иако Андреас Вајман го постигна својот 18-ти гол сезонава против ВБА, Бристол Сити повторно прими гол во последните моменти и ја испушти победата, а тоа се случува пречесто во текот на оваа сезона.

ТИП:

БОРНМАУТ – БРИСТОЛ СИТИ – 1 @ 1.47 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*