Наполи – Барселона: Може ли Наполи да ги искористи проблемите на Барса!?

Елиф Елмас

Наполи и Гатузо на Сан Паоло ќе ја пречекаат Барселона во првиот 1/8 финален натпревар од Лигата на Шампионите. Барса е фаворит во двомечот, но тие имаат проблем кога гостуваат во елиминациски натпревари веќе неколку сезони.

Барса со проблем наречен гостински терен во елиминациски дуели

Минатогодишната елиминација од Ливерпул, односно начинот на кој испадна Барселона сигурно ќе остави ментална лузна. Тие победија на првиот меч со 4:0, но испаднаа. Сега, повторно почнуваат елиминациските натпревари во Лигата на Шампиони, но Барса веројатно научи дека никогаш не е готово, додека не каже судијата.

Треба да се запомни дека Барса слично помина и во 2018 година и тоа против италијанска екипа. Победија дома со 4:1, но на гости загубија со 3:0 против Рома во ¼ финалето.

И не заборавајте дека во 1/16 финалето во 2017 година повторно загубија на гости со 4:0 од ПДЖ. Но таа година некако успеаа да поминат понатаму, откако дома победија со неверојатни 6:1. Се на се, јасно е дека Барса има проблем во последните сезони кога ќе почнат елиминациските натпревари, а тој проблем се вика гостински терен.

Барса има големи проблеми сезонава

Во суштина, Барса има доста проблеми сезонава. Имаат многу повредени фудбалери, а веќе имаат и четири порази во Ла Лига каде и покрај тоа се лидери со предност од два бода од Реал Мадрид.

Луис Суарез и Оусман Дембеле можеби нема да играат до крајот на оваа сезона, додека на овој меч ќе недостасуваат и бековите Жорди Алба и Серџи Роберто.

Неодамнешното контроверзно донесување на просечен фудбалер како Мартин Брајтвајт е чудно за Барса, но Сетиен беше принуден да донесе било каков фудбалер за да може барем на одредени натпревари да ги замени оние од почетниот состав.

Можеби Квик Сетиен ќе ја промени и формацијата со Лионел Меси и Антоан Гризман како двајцата напаѓачи, нешто што е несвојствено за Барса. Тие сезонава имаат победено на само пет од вкупно 12 гостински натпревари во Ла Лига и со оглед на тоа што испаднаа од Копа дел Реј, јасно е со какви проблеми се соочува тимот. Но тие го имаат Меси и додека тој игра во врвна форма, не треба премногу да се грижат.

Има ли сили Наполи да ја елиминира Барса!?

Секако дека има доволно нешта за да се укаже дека гостите ќе бидат ранливи, но прашањето е дали Наполи е доволно добар за да ги искористи слабостите на Барселона?

Рековме дека Барса е слаба на гости, но Наполи се мачеше на Сан Паоло сезонава и победи на само четири меча до сега, а загуби шест натпревари и одигра две ремија пред своите навивачи во Серија А.

Сепак, тие собраа седум од можните девет бода на домашен терен во групната фаза, при што мора да се обележи победата од 2:0 над Ливерпул.

Но тогаш предводник на тимот беше Карло Анчелоти, а сега Џенаро Гатузо е одговорен. Но и од него може да се очекува многу тактика за овој дуел.

Наполи влегува во добра форма

Големата штета на домашен терен беше направена пред Гатузо да го заземе жешкото место, но сега тимот под негово водство е во својата најдобра форма сезонава.

Тие имаат шест победи од нивните последни седум средби, а противниците во овој период се значајни.

Наполи ги совлада и Јувентус и Лацио на домашен терен, додека победија со 0:1 против Интер. Токму тие три екипи моментно ги заземаат првите три позиции во Серија А.

Наш предлог:

Прво полувреме да заврши нерешено @ 2.25 во Bet365

Победа на Наполи или реми @ 1.73 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*