ТИП НА ДЕНОТ: (12.02.2022, 18:30 часот) БАЕР ЛЕВЕРКУЗЕН – ШТУТГАРТ

Баер Леверкузен

Баер Леверкузен ќе бара четврта последователна победа во рамки на 22-то коло, кога ќе го пречека Штутгарт кој се бори за опстанок и има тешка задача.

Домаќините го зацврстија своето место кое во моментов ги води во Лигата на шампионите откако минатиот викенд славеа голема победа, додека лошата форма на гостите продолжи и сега тие заостанаа уште повеќе во борбата за опстанок.

Леверкузен во форма од соништата

Борусија Дортмунд кој сакаше да го задржи притисокот врз Баерн Минхен во Бундеслигата минатата недела, беше фаворит, но доживеа катастрофа. Баер Леверкузен одигра неверојатен меч на Сигнал Идуна Парк. Дортмунд на домашен терен нема примено пет гола години наназад, но овој пат загуби со 2:5 и тоа само благодарение на одличниот контранапад на гостите.

Тоа беше извонреден клинички прецизен меч за Леверкузен, а во исто време беше меч кој веројатно ја завршија трката за титулата во Бундеслигата. Во исто време Леверкузен го зацврсти своето место меѓу најдобрите четири.

Ако можат да се претстават на Бај Арена во сабота барем половина од она минатиот викенд, не треба воопшто да се грижат за резултатот. ИМаат три победи по ред, а на последните два меча дадоа по пет гола. Реално, овој меч со Штудгард за Баер треба да биде најлесен во послендите недели, барем на хартија.

Штутгарт е во опасна ситуација

Од друга страна Штутгарт освои само еден бод во нивните последни шест натпревари во Бундеслигата.

Поразот со 2:3 од Ајнтрахт Франкфурт минатиот викенд барем значеше дека Штутгарт повторно ја најде својата голгетерска форма, откако претходно не успеа да постигнат гол во претходните пет натпревари.

Сепак, двата гола во мрежата на Ајнтрахт не беа доволни за да се постигне добар резултат. Сега екипата е предпоследна на табелата со 18 бода. Заостануваат со четири бода од безбедната зона е веќе секој следен меч за нив ќе биде од голема важност.

И традицијата не е на нивна страна. Со само една победа постигната во нивните последни 19 средби со противниците во саботата, вклучително и 14 порази во тој период, на гостите им е тешко да имаат надеж дека ќе постигнат каков било добар резултат на Бај Арена, а тоа секако е и реми.

ТИП:

БАЕР ЛЕВЕРКУЗЕН – ШТУТГАРТ – 1 @ 1.43 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*