ТИП НА ДЕНОТ: (16.08.2022, 21:00 часот) БОДО ГЛИМТ – ДИНАМО ЗАГРЕБ

Тип на денот
Тип на денот

Бодо Глимт ќе ги одмери силите со Динамо Загреб во квалификациската рунда од плејофот во Лигата на шампионите, при што победникот од двата натпревари оди во групната фаза.

Бодо Глимт со најголем напредок во Европа

Норвешкиот шампион никогаш не се пласирал во групната фаза од Лигата на шампионите. Неверојатни се изминатите неколку години за овој тим, откако беа промовирани само пред неколку години во 2018 година. Бодо Глимт уживаа извонреден подем во последниве години освојувајќи ја норвешката Елитсериен дивизија за прв пат во 2020 година, пред да ја задржат титулата минатата сезона.

Ден Гуле Хорде не можеше да го помине првото квалификациско коло од Лигата на шампионите минатата година, бидејќи загуби со вкупни 5:2 од Легија Варшава, но овојпат ги победија Клаксвик, Линфилд и Жалгирис и закажа пресметка со хрватскиот шампион.

Бодо сонува пласман во ЛШ

Избраниците на Кјетил Кнутсен несомнено собраа непроценливо искуство од нивната импресивна патека до четвртфиналето на Конференциската Лига Европа минатата сезона, откако ја победија Рома со 2:1 дома во таа фаза пред да загубат со 4:0 на стадионот Олимпико во реваншот.

Бодо Глимт предходно сензационално го совладаа тимот на Жозе Мурињо со 6:1 во групната фаза, но тоа е сосема поинаква групна фаза од овој меч сега.

Пласман во европското елитно натпреварување за прв пат во нивната историја би било извонредно достигнување на Кнутсен и неговите играчи, од секој можен поглед – па дури и финансиски. Сепак, 53-годишниот менаџер е повеќе од свесен дека претстојните противници претставуваат голем чекор напред во однос на кој било од нивните противници од предходните рунди.

Динамо знае како до групната фаза на ЛШ

Динамо Загреб постојано е во оваа фаза во изминатите години и добро знае што е потребно за пласман во групната фаза. Тоа го прават претходно во неколку наврати, откако од 2011 година во пет наврати се пласираа во групната фаза од Лигата на шампионите.

Хрватскиот шампион изненадувачки падна во баражот за плејофот минатата сезона, кога молдавскиот Шериф Тираспол ги изненади со вкупни 3:0 за да се квалификува во групната фаза за прв пат во својата историја.

Откако ја водеше својата екипа покрај Шкупи и Лудогорец, Чачиќ ќе биде очаен за историјата да не се повтори против Бодо/Глимт овој пат. Реално, Динамо Загреб е фаворит во овој двомеч, но на вакви натпревари фаворитската улога не игра голема работа.

Тимски новости: Бодо Глимт

Изгледа дека Бодо Глимт ќе остане без Никита Хаикин, Сондре Фет и Ола Солбакен поради повреда. Џулијан Феј Линд ќе го замени Хаикин втор пат во ЛШ. Кнутсен ќе може да смета на останатите фудбалери.

Можен стартен состав на Бодо Глимт 4-3-3: Лунд; Сампстед, Амундсен, Хоибратен, Вембангомо; Ветлесен, Хаген, Солтнес; Мвука, Салвесен, Пелегрино

Тимски новости: Динамо Загреб

Динамо Загреб, се чини дека нема проблеми со повреди што ги ограничуваат опциите на Чачиќ. 68-годишникот ги одмори Оршиќ и Дрмиќ против Хајдук Сплит викендов  и веројатно и двајцата ќе стартуваат во Норвешка. Тука се и Иванушец и Петковиќ, па прашање е кој двајца од овие четворица ќе стартуваат.

Можен стартен состав на Динамо Загреб 4-3-3: Ливаковиќ; Ристковски, Шутало, Периќ, Љубичиќ; Батурина, Мишиќ, Адеми; Оршиќ, Шпикиќ, Дрмиќ

Очекување:

Бодо Глимт не знае да игра дефанзивно и затоа нивните натпревари се интересни за гледање и често изобилуваат со голови. Сега на домашен терен ќе ја играат својата офанзивна игра. Динамо би требало да биде претпазлив, но веројатно ќе ја има топката повеќе во свој посед. Мислам дека ќе паднат голови и на двете страни и затоа би одиграл ГГ.

ТИП:

Бодо Глимт – Динамо Загреб – ГГ @ 1.61 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*