ТИП НА ДЕНОТ: (29.01.2022, 16:00 часот) БАРНСЛИ – БОРНМАУТ

Борнмоут

Борнмаут сака враќање на победите и се надева на три бода за зголемување на самодовербата на гостувањето кај последниот тим на табелата во Чемпионшип – Барнсли во сабота попладне.

Црешите во моментов се на третото место на табелата по два последователни порази, додека Барнсли имаат осум бода помалку од безбедната зона.

Борнмаут сака враќање на победите

Скот Паркер призна дека поразот на Борнмаут на домашен терен од Хал Сити минатиот викенд со 0:1 бил „вистински повик за будење“ во исто врее кога „Црешите“ се борат за директна промоција.

Тимот на Паркер беше на врвот на табелата со девет бода повеќе од третото место на крајот на Октомври, но сега е во катастрофална серија и не е повеќе на позициите кои директно водат во Премиер лигата. Бурнемут победи само на два од последните 10 првенствени натпревари.

Победата на Блекбурн над Мидлсброу во понеделникот вечерта го спушти Борнмаут на третото место, но екипата од јужниот брег има натпревар помалку пред избраниците на Тони Мовреј.

Пред овој меч,нНиту една екипа во Чемпионшип оваа сезона не примила помалку голови на гости од „Црешите“ (10). Понатаму, Борнмаут победи на четири од последните пет натпревари против Барнсли и забележа победа од 3:0 над Тајкс во првиот меч сезонава.

Барнсли пред речиси невозможна мисија

Лесно е да се заборави дека Барнсли всушност заврши над Борнмаут минатата сезона кога двете екипи се натпреваруваа во плеј-офот, но Тајкс сега се во длабока криза и во речиси невозможна мисија да обезбедат опстанок.

Тимот од Јужен Јоркшир има забележано само две победи во шампионатот цела сезона, а Поја Асбаги останува без победа во осум првенствени натпревари откако го замени Маркус Шоп во средината на Ноември.

Поразот од 3:0 од Нотингем Форест во вторникот вечерта беше трет последователен пораз за Барнсли. За да дадеме навестување на оптимизам, двете победи на клубот оваа сезона беа на домашен терен, а тие ремизираа на нивните последни два натпревари во Оуквел против кандидатите за плејоф Хадерсфилд и Вест Бромвич Албион.

Сепак, се чини невозможна мисијата д аосвојат бодови против Борнмаут.

ТИП:

БАРНСЛИ – БОРНМАУТ – 2 @ 1.57 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*