ТИП НА ДЕНОТ: (13.11.2021, 17:00 часот) Зеленорски Острови – Цен.африканска Република

Африка

Зеленортските Острови и Централно Африканската Република го продолжуваат својот лов за прв настап на едно Светско првенство кога ќе се сретнат на стадионот Адерито Сена во сабота.

Домаќините ќе се обидат да врзат три победи во серија и да се искачат на врвот во групата Ц, додека гостите ќе бараат три бода за да ги задржат живи своите надежи за обезбедување на првиот настап на Светско првенство.

Квалитетот е на страната на домаќинот

Зеленортските Острови ги задржаа своите надежи за напредок во последното квалификациско коло кога забележаа тешка победа од 1:0 над Либерија на домашен терен.

Тоа беше вистинска драма на стадионот Адерито Сена кога играчот од средниот ред на Ал-Наср Дубаи, Рајан Мендеш, стрелаше прецизно во 90-та минута за голема победа на домаќините.

Тоа беше втора последователна групна победа над Либерија во период од три дена, откако Џамиро Монтеиро и Гери Родригес постигнаа голови за да ја анулираат предноста на Либерија по првите 45 минута за конечни 1:2 на првиот нивни меѓусебен меч.

Овие две победи доведоа до искачување на Зеленортските Острови на второто место во групата Ц, со два бода помалку од првопласираната Нигерија. Токму од Нигерија го забележаа единствениот пораз овие квалификации, додека ремито дојде токму кај Централно  африканската Република.

Гостите во лоша серија, но со големо изненадување

Во меѓувреме, Централно африканската Република претрпе огромен удар за нивните шанси за пласман на Мундијалот бидејќи изгубија со 2:0 од Нигерија во вториот меч од октомврискиот двомеч. Интересно, но на гостински терен славеа над Нигерија со 0.1 и тој резултат е еден од најголемите изненадувања досега во африканските валификации. Само неколку дена подоцна, на домашен терен сепак загубија од Нигерија предводена од Осимхен со 0:2.

Со четири бода од првите четири натпревари, Централно африканската Република моментално е трета, со пет бода зад лидерот во групата Нигерија и мора да избегне пораз за барем да има шанса да остане во игра.

Сепак, тие се упатуваат на натпреварот во сабота со серија од само една победа од нивните последни 10 натпревари во сите натпреварувања, забележајќи две нерешени и губејќи седум меча уште од победата со 2:0 над Бурунди во квалификациите за Африканскиот куп на нации во 2019 година.

Прогноза

Селекторот на Зеленортските Острови повика солиден тим за нивните завршни два натпревари против Централно африканската Република и Нигерија, вклучувајќи го и голманот на АЕЛ Лимасол, Возиња.

35-годишниот играч моментално е втор во националниот список по настапи на сите времиња, шест зад поранешниот играч од средниот ред на Арока, Бабанко, и ќе се обиде да ја намали таа разлика.

Мендеш тргнува во натпреварот со пет голови зад своето име во неговите последни шест натпревари за клубот и земјата и токму играчот на Ал-Наср Дубаи ќе биде во центарот на вниманието на овој меч.

Централно африканската Република ќе мора да игра без услугите на Џорџино М’Вондо Зе, откако напаѓачот на Ангулем Шарант заработи тешка повреда на средината на првото полувреме против Нигерија минатиот меч. Оваа селекција нема ниту еден играч кој игра на повисоко ниво или се издвојува во однос на останатите.

ТИП:

Зеленортски Острови – Централно афричка Република – 1 @ 1.51 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*