Премиер Лига 6-то коло: Најава, анализа и предлог типови

Премиер Лига

Доста интересни натпревари ќе следиме во рамките на 6-то коло во англиската Премиер Лига. На програмата во ова коло е и големото дерби меѓу Челзи – Ливерпул, но има уште неколку интересни средби кои привлекуваат големо внимание.

Лестер – Тотенхем – ГГ @ 1.67 во 1хBet

Лестер својата шанса на овој меч ја гледа во исцрпеноста на фудбалерите на Спарси. Тотенхем во текот на неделата одигра исцрпувачки натпревар против Олимпијакос и разочара играјќи само 2:2. Лестер пак се спремаше за овој меч од минатиот викенд, а по поразот од Манчестер Јунајтед кој беше прв за нив сезонава, сега се надеваат дека ќе освојат нови бодови. Спарси не тргнаа според планот, а сега повторно имаат тешко гостување.

Барнли – Норвич – Х2 @ 1.88 во 1хBet

Ова е меч помеѓу две екипи кои веројатно ќе се борат за опстанок сезонава. Токму овие натпревари се важни за нив, бидејќи се освојуваат бодови против конкурентите. Сепак, Норвич влегува во огромно расположение после изненадувачката победа во минатото коло над Манчестер Сити со 3:2. Пуки се наоѓа во одлична форма и дефанзивците на Барнли ќе имаат тешка задача да го сопрат. Барнли четири меча во серија не знае за победа и тешко дека ќе слави и на овој меч.

Евертон – Шефилд Јунајтед – 1 @ 1.70 во 1хBet

Евертон не тргна според планот. Тие повторно вложија голема сума на пари во летниот трансфер период, но загубија против аутсајдерите Астон Вила и Бурнемут. Така победите над Вулвс и Ватфорд немаат на тежина. Шефилд е една од послабите екипи сезонава во Премиер Лигата и шансата за бодови ќе ја бара во дуелите на домашен терен и против екипи од својот ранг, а не против Евертон.

Манчестер Сити – Ватфорд – 1-1 @ 1.40 во Bet365

Сити и Пеп ќе му се истурат на Ватфорд, откако доживеаа неочекуван пораз од Норвич минатиот викенд. Тие имаа одличен меч во Украина каде славеа над Шајхтор Доњецк со 0:3 и сега ќе направат се за да влезат во победничка серија. Ватфорд одигра добар натпревар против Арсенал минатото коло. Губеше со 0:2, но се врати и на крајот дури имаше шанса и за победа но мечот заврши 2:2. Ќе биде тешко да изненадат уште еден фаворит.

Њукасл – Брајтон – 1 @ 2.57 во 1хBet

Њукасл има една победа и едно реми, како и три порази. Овој дуел доаѓа во добро време за нив. Тие се фаворити и конечно имаат противник по мерка за освојување на три бода. Брајтон славеше во првото коло, но од тогаш нема победа. Ако се земе во предвид тоа дека Њукасл славеше над Тотенхем, па одигра реми со Ватфорд и во минатото коло беше поразен од Ливерпул, може да се каже дека доаѓа крај на нивниот тежок распоред. Време е тимот да дојде до три бода.

Кристал Палас – Вулверхемптон – ГГ @ 1.95 во Bet365

Вулвс сеуште ја чека првата победа сезонава. Освен тоа, тие доживеаа пораз во четвртокот од Брага на домашен терен во Лигата на Европа. Тимот е оној истиот од минатата сезона кога беше најпријатно изненадување, но сезонава тие не личат на себе. Имаат големи проблеми во одбраната, а тоа Кристал Палас ќе знае како да го искористи. Би требало да следиме еден отворен меч со голови и на двете страни.

Вест Хем – Манчестер Јунајтед – ГГ @ 1.61 во 1хBet

Јунајтед е фаворит, но само поради своето име и ништо друго. Само две победи досега за Солскер се премалку и немојте да бидете изненадени доколку се случат сериозни промени во овој тим. Вест Хем има одлични фудбалери и имаат пораз само во првото коло, по што следеа по две победи и ремија. Играат отворено, а овој пат ќе ја имаат подршката и на своите навивачи. Јунајтед едцај победи над Астана од Казакстан во четвртокот и ќе има тешка задача и овој пат.

Арсенал – Астон Вила – 1 @ 1.40 во Bet365

Арсенал се спасуваше од пораз минатото коло против Ватфорд, но одигра одлично во Германија каде во Лигата на Европа славеше над Франкфурт со 0:3. Освен тоа, тие одморија и дел од фудбалерите па сега нема да се осети замор. Астон Вила има интересен тим но сезонава ќе се борат за опстанок. Имаат една победа до сега и ќе останат на неја и после овој меч.

Челзи – Ливерпул – ГГ @ 1.53 во Bet365

Стигнавме до дербито на 6-то коло. Двете екипи во овој меч влегуваат по поразите во Лигата на Шампиони. Но челзи е многу поразочаран бидејќи загуби дома од Валенсија, а Ливерпул пак загуби од Наполи. Во Премиер Лигата пак ситуацијата е кристално јасна. Ливерпул има максимални 15 бода, а Челзи има осум. Се чини дека единствената предност на Челзи на овој натпревар е домашниот терен. Јасно е дека ќе следиме голема борба и неизвесност. Но Челзи сезонава е исклучиво офанзивен и би требало да видиме и голови и на двете страни.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*