Јувентус – Лацио: Јуве мора да слави ако сака да остане во трката за Скудетото

Јувентус - Лацио

Јувентус се обидува да ја одржи во живот трката по Скудетото, а има дерби меч во кој мора да слави победа во сабота, против Лацио кој по одличната прва полусезона, сега игра доста променливо.

После неконзистентната форма, шампионите се во опасност да изгубат контакт со Интер, кој е на врвот на табелата, додека Лацио е очаен да останат во трка за местата кои водат во Лигата на Шампиони.

Јуве пред императив да победи

Пред нивната победа пред неколку дена во делот со дебитантите во Серија А – Специја, Јувентус победи само на еден од последните пет натпревари во сите натпреварувања, откако предходно имаше серија од шест победи по ред. 60 минути Јуве се мачеше против Специја, за во последните 30 минути да постигне три гола. Победата не беше лесна и Јуве потроши голема енергија да стигне до трите бода.

Сега Јуве го чекаат тешки дуели, прво со Лацио, а потоа и против Порто (Порто победи во Португалија на првиот меч со 2:1), а Андреа Пирло е под притисок и е свесен дека нема да има изговори за неуспех.

Сепак, и покрај проблемите во последно време, Јувентус ги доби последните шест натпревари на домашен терен во Серија А, постигнувајќи најмалку по два гола на секој меч (вкупно 17) и одржувајќи чиста мрежа во последните четири меча. Всушност, во текот на целата сезона, момците на Пирло вообичаено беа тежок предлог на домашен терен, со девет победи и две нерешени средби од 12 натпревари во нивниот дом.

Лацио имаше многу повеќе време за одмор

Ако барама предност за Лацио, можеби тоа е свежината. Лацио имаше многу повеќе време за подготовка за овој меч, откако нивниот дуел со Торино во средината на неделава беше откажан поради проблеми кај противникот со Ковид-19.

Локалниот орган за јавно здравје им забрани на Торино, да патува во Рим. Иако Лацио и судиската екипа совесно пристигнаа на „Стадио Олимпико“ мечот не се одигра.

Иако на момците на Симоне Инзаги, најверојатно ќе им биде доделена автоматска победа од 3:0, Торино ќе има право на жалба.

Како што веќе реков, одлуката да се одложи мечот беше добредојдена за Лацио. Тие загубија од Болоња минатиот викенд со 2:0, а предходно беа поразени на домашен терен со 1:4 од Баерн Минхен во Лигата на Шампиони. Веќе се свенси дека предноста на германците е преголема и тие целосно ќе се насочат кон Серија А.

Тие, сепак ќе имаат убави спомени од возбудливиот прв меч сезонава со Јувентус, во ноември, кој заврши нерешено 1:1 и ќе се обидат со многу трчање, веројатно и со малку затворена варијанта од тактички аспект да освојат барем бод на овој дуел.

Наш предлог:

Двете екипи да постигнат гол @ 1.65 во 1хBet

Победа на Јувентус @ 1.88 во 1хBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*