Лига на Нации: Португалија, Англија, Холандија или Швајцарија? Каде ќе заврши првата титула од европското натпреварување!?

Лига на Нации

Со својот комплициран формат, Лигата на нации беше многу исмејувана уште пред да почне. Но, засега таа се покажа како одличен проект. Имаше вистинска конкуренција во натпреварите, еден куп атрактивни дуели за кои многумина сугерираа дека ќе бидат како пријателски и се чини дека значи многу и за играчите и за навивачите.

Сега сме сведоци на полуфиналните дуели од најдобрата лига, што ќе се одиграат оваа недела во Португалија во систем како Фајнл-фор. Домаќините се соочуваат со Швајцарија во првиот полуфинален натпревар во среда, а веќе наредниот ден во Гимараеш ќе играат Англија – Холандија. Финалето и мечот за третото место ќе се одиграат во недела.

Сцената е поставена. Време е да ги разгледаме тимовите и да го дадеме нашиот предлог за крајниот епилог.

Португалија ( 2.76 )

Промена доаѓа во португалскиот фудбал во некоја фаза и многумина чувствуваат дека тоа е добра работа. Ефективен, но искрен, па донекаде и досаден стил им донесе слава на ЕУРО 2016 и тие продолжија во сличен стил.

Испаѓањето од 1/16 финалето на светското првенство минатото лето беше окарактеризирано како национална катастрофа. Роналдо потоа се повлече од националниот дрес, но сега се врати. Сега година дена подоцна во квалификациите за ЕП 2020, Португалија отвори со два домашни ремија (0:0 против Украина и 1:1 против Србија) и покрај враќањето на Роналдо.

Со потенцијалните ѕвезди што се појавуваат секојдневно, се има чувство дека шефот Фернандо Сантос треба да реконструира многу повеќе. Бернардо Силва има одличната сезона во Манчестер Сити, додека тинејџерскиот напаѓач Жоао Феликс брзо се искачи на ниво доволно да биде одличен партнер со Роналдо. Сепак, факт е дека многу нешта во оваа селекција зависат од Роналдо, а тоа е меч со две острици и главен проблем на тимот.

Но, најголема предност за Португалија ќе биде домашниот терен. Завршниот турнир во Лигата на Нации се игра во Португалија, а тое е огромна предност.

Англија ( 3.05 )

Се уште постои позитивен дух околу тимот на Англија по полуфиналето од Светското првенство минатото лето.

Во Лигата на Нации беа на врвот во една крајно исклучително тешка група. Завршија како лидери пред Шпанија и Хрватска и најавија уште подобри денови. Освен тоа во квалификациите кои неодамна започнаа з апласман на ЕП, Англија веќе ги совлада Чешка и Црна Гора во воведните два меча.

Тие ќе бидат крајно мотивирани, бидејќи сакаат да го освојат нивниот прв трофеј од 1966 година. Интересно, но нивниот натпревар доаѓа само пет дена по финалето на Лигата на шампионите, во кое беа вклучени седум репрезентативци, што би можело да биде позитивен плус за селекцијата.

Холандија ( 4.60 )

Ако Лигата на шампионите фрли сенка врз поголем дел од англиските репрезентативци бидејќи тие повеќе играат во Тотенхем, тоа веројатно ги осветли Холанѓаните.

Да, тие мораа да чекаат на Вирџил ван Дијк и за Вајналдум, но барем и двајцата пристигнаа со златни медали околу вратот. Ајакс пак испадна токму од Тотенхем во полуфиналето. Но таа екипа е европски хит на годината.

Селекторот Роналд Коман сега може да го искористи рецептот од Ајакс и нивниот тренер Ден Хаг. Најдобрите фудбалери на Ајакс Френки де Јонг и Матијас де Лигт се веќе светска класа. Де Лигт ќе игра во тандем со најдобриот европски дефанзивец Ван Дијк што значи нверојатно сигудна одбрана.

Во средината Дони ван де Бик сигурно заслужува шанса бидејќи имаше неверојатна сезона во Ајакс, додека истото може да се каже и за Стивен Бервин. Крилото на ПСВ постигна 14 гола и додаде 12 асистенции во Ередивизија.

Откако не успеа да се квалификува на Еуро 2016 и на СП 2018 година, следеше ремонт, подмладување кое се движи напред со неверојатна брзина, а за мотивите нема потреба да се споменува.

Швајцарија ( 9.80 )

Швајцарците се квалификуваа во полуфиналето со ист број на поени како и Белгија, но тие славеа над белгијците со неверојатни 5:2 и заслужено се најдоа помеѓу најдобрите четири.

Тие го разбија Исланд со 6:0 во еден натпревар, а нивната импресивна гол разлика беше 14:5. На хартија, нема сомневање дека швајцарците го заслужуваат своето место како аутсајдери на овој завршен турнир, но ова е тим што извлече реми со Бразил, ја шокираше Белгија и ја победи Србија во последните 12 месеци. Тие се аутсајдери но веројатно заслужуваат поголема почит.

Наш предлог:

Холандија да ја освои Лига на Нации @ 4.60 во 1хBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*