Баерн М.-Борусија Д.: Дерби кое секогаш носи ефикасност, борба и неизвесност

Баерн Минхен - Борусија Дортмунд

Баерн Минхен во сабота го пречекува Борусија Дортмунд во познатото дерби Дер Класикер, а гостите сакаат да слават на третиот последователен натпревар во лигата за да ги зголемат шансите за пласман во Лигата на шампионите следната сезона.

Во меѓувреме, Баерн мора барем да избегне пораз на „Алијанц Арена“ за да се осигура дека ќе остане на врвот на табелата пред РБ Лајпциг.

Баерн се врати на победите

Откако испушти пет поени на два натпревари по неодамнешното враќање од Светското клупско првенство во Катар, победата на тимот на Ханси Флик со 5:1 против Келн минатиот викенд беше многу значајна.

Не само што тие останаа на два бода пред Лајпциг, туку конечно се вратија и Томас Мулер и Серж Гнабри и директно придонесоа за победата.

Ерик Чопо-Мотинг и Роберт Левандовски им обезбедија на Баварците удобна предност од два гола на полувремето, но познатата дефанзивна лоша комуникација му овозможи на Елис Схири да намали.

Како и да е, влегувањето на Мулер и Гнабри од клупата веднаш ја смени играта во корист на Баерн. Дортмунд, кој загуби на последните четири средби со Баерн, треба да биде загрижен што Баерн сега го има на располагање својот најсилен состав ( отсуствуваат Коста, Павард и Толиско ).

Дортмунд конечно влезе во добра форма

Привремениот менаџер на Дортмунд, Един Терзиќ се врати од тешкиот период за тимот и го води Дортмунд до четири последователни победи во сите натпреварувања.

Победата во Севиља во осминафиналето во Лигата на шампионите беше старт на серијата. Пред неколку дена славеа и во Гладбах во четврт-финалето на Купот на Германија, а во меѓувреме победија во Бундеслигата и против Шалке и Арминија Биелефт со по идентични 3:0.

Сепак, пред Дортмунд има тешки натпревари. Тие се на 5-то место и заостануваат со три бода во однос на Франкфурт во битката за пласман во Лигата на Шампиони.

Терзиќ се надева дека добрата форма ќе продолжи на „Алијанц Арена“ во сабота, во спротивно неговиот тим може уште еднаш да се најде на шест бода од најдобрите четири.

Наш предлог:

Победа на Баерн Минхен @ 1.60 во 1хBet

Двете екипи да постигнат гол @ 1.40 во 1хBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*