Вулвс – Арсенал: Импресивната сезона на Вулвс, може да заврши со пласан во ЛШ

Вулвс - Арсенал

Вулвс – Арсенал е мечот кој привлекува најголемо внимание викендов во англиската Премиер Лига. Двете екипи имаат слична цел, но домаќинот е многу поблиску до исполнување на целта. Секако, нема сомнеж дека ќе следиме еден крајни интересен и неизвесен меч со многу борба на теренот.

Импресивна сезона за Вулверхемптон

Навивачите на Вулвс како веќе да се навикнаа на редовноста на својата екипа, на добри резултати и на добри игри. Полека, но сигурно оваа екипа напредуваше во изминатите неколку сезони, со одлични трансфери, а без многу пари создавајќи една хомогена екипа. Екипата сега е на одличен пат за освојување на Лигата на Европа, како и за пласман во квалификациите за Лигата на шампионите која сега е веќе реална амбиција. Фудбалерите на Еспирито Санто сега се на само два бода зад Челси во трката во Лигата на шампионите, а само три зад се послабиот Лестер.

Ако мислите дека Волците ќе завршат во Топ 4 екипи на крајот ќе добијат коефициент 4.40, коефициент кој по одличните игри се намалува постојано. Тој пад на квотата се должи и на одличниот распоред на Вулвс кој до крајот ќе се соочат со тимови кои се под нив на табелата, со исклучок на последниот меч кога играат со Челзи.

Вулвс во одлична серија

Тие имаат победено на пет од последните шест натпревари, чувајќи ја мрежата недопрена на четирите последни натпревари. Ако погледнеме подалеку, тие примија само два гола на последните осум натпревари во Премиер Лигата.

Брзината и незгодноста на Адама Траоре му овозможува речиси на секој меч да прави разлика на теренот, дури и во моменти кога на неговите соиграчи не им оди баш најдобро.

Траоре сезонава има најмногу успешни проаѓања, или дриблинзи во Премиер Лигата, а тоа не е мало достигнување. Сега тој е свеж, откако на две од последните три средби на Вулвс тој влагаше од клупата, но овој пат ќе се врати во почетниот состав.

На Арсенал му требаат победи до крајот за исполнување на целта

Очајно, со два порази стартуваше Арсенал после долгата пауза, но врза две победи по ред без да прими гол над Саутемптон и Норвич. Во меѓувреме славеше и над Шефилд Јунајтед во Купот со што е во серија од три победи по ред.

Убава вест е потпишувањето на договор со одличниот млад фудбалер Сака, а менаџерот Микел Артета изгледа сигурен дека капитенот Пјер-Емерик Аубамејанг ќе го следи примерот на Сака и ќе потпише нов договор.

Сепак, Арсенал е се уште далеку од местата на кои сака да биде. Тие се наоѓаат на шест бода поназад од Волчицата, а осум бода од најдобрите четири кои обезбедуваат пласман во Лигата на Шампиони.

Топџиите имаат освоено само 11 натпревари во лигата, а никој во првото полувреме нема полош рекорд во тој поглед. Секогаш се подобри во второто полувреме. Тие имаат постигнато повеќе голови на натпреварите во прво полувреме во Премиер лигата само пет пати.

Она во што се убедени фудбалските експерти и аналитичари, укажува на тоа дека нивните резултати се всушност подобри отколку што тие заслужуваат според нивните настапи.

Наш предлог:

Победа на Вулверхемптон @ 2.33 во 1хBet

Прво полувреме да заврши нерешено @ 2.10 во 1хBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*