Трипл од денешната понуда во квалификациите за пласман на СП во Катар

СП во Катар

Богата е денешната програма во квалификациите за пласман на СП во Катар следната година, а ние одбравме три меча за кои сметаме дека треба да поминат, од обложувачки аспект.

Австрија – Шкотска – 1 @ 1.80 во Bet365

Што се случи со Австрија на минатиот меч во Израел? Австрија беше декласирана и поразена со 5:2. Откако по пола час игра домаќинот водеше со 3:0, се понатаму беше мачење за австријците кои беа фаворити пред дуелот. Интересно е тоа што Австрија беше статистички подобра, со двојно повеќе шанси пред противничкиот гол и со поголем посед на топка. Но нешто не е како што треба во селекцијата, а тоа мора да се измени веднаш, веќе на дуелот со Шкотска.

Шкотите едвај славеа над Молдавија, а пред тоа имаа четири меча без победа. Ќе имаат тешка задача во Австрија и ќе бидат задоволни и со бод, особено што на првиот дуел во Шкотска резултатот беше 2:2. Сепак, квалитетот и домашниот терен се на страната на Австрија и јас верувам дека тие ќе дојдат до три бода.

Црна Гора – Латвија – 1 @ 1.53 во Bet365

Ниту една од овие две селекции нема надеж за пласман на Мундијалот во Катар, иако домаќинот потајно пред стартот на квалификациите се надеваше на чудо. Црна Гора има солиден тим, но тие сепак се далеку од Турција, Холандија и Норвешка во оваа група. Имаат седум бода по пет дуели и се надеваат дека на овој меч ќе ја прекинат серијата од пет дуели без победа. На првиот натпревар во Латвија, резултатот беше 1:2, а Црна Гора беше убедлива на теренот и можеше да слави и поубедливо. Латвија овој месец славеше над Гибралтар, па загуби од Норвешка, но според квалитетот – тие со бод во Подгорица, ќе бидат презадоволни.

Р.Ирска – Србија – 2 @ 1.95 во Bet365

Србија има огромна шанса, каква што немала подолго време и шанса која не смее да ја пропушти. Едноставно, сите резултати на конкурентите во групата одат во нивни прилог. Р.Ирска требаше да биде најголем конкурент за тоа второ, или евентуално прво место покрај Португалија, но ирците се катастрофални. Србија има 10 бода и го дели првото место со Португалија, а со победа во Даблин, веќе сигурно ќе го има загарантирано барем второто место кое води во бараж. Луксембург со 6 бода е трет, а тоа само по себе говори дека Португалија и Србија ќе бијат битка за лидерското место до крајот. Овој меч, едноставно мора да се добие, особено што Р.Ирска пред неколку дена едвај се спаси од пораз против слабиот Азербејџан, со кого одигра 1:1.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*