Премиер Лига 33-то коло: Анализа и предлог типови

Премиер Лига

Викендов ќе се одиграат натпреварите од 33-то коло во англиската Премиер Лига. Ќе следиме доста интересни натпревари, битки за излез во Европа, битки за опстанок и за престиж. Погледнете ја нашата кратка анализа за секој меч поединечно и предлог типовите.

Норвич – Брајтон – ППХ

Норвич е пред испаѓање од Премиер Лигата. Со 21 бод, односно седум помалку од екипите кои се во безбедната зона, на шест меча до крај на сезоната им треба чудо за да обезбедат опстанок. Овој меч може да биде клучен, бидејќи со победа ќе имаат барем некакви шанси, а со пораз ќе биде готово за нив. Имаат и проблеми со повреди во дефанзивата, па тоа ќе биде дополнителен удар за нив. Брајтон има шест бода повеќе од екипите кои се во зоната за испаѓање, но и тие ќе се обидат да освојат бодови на овој меч, како би биле посигурни на последните натпревари. Би одиграл ППХ со коефициент 2.10 во Bet365.

Лестер – Кристал Палас – 1

Ако сака во Лигата на Шампиони, Лестер мора да слави на овој меч. Тие беа сигурни во пласман во европската елита долго време, но се наоѓаат во лоша форма и имаат само една победа на последните осум натпревари. Со тоа на некој начин за брзо време ја прокоцкаа предходно одличната сезона. Трети се на табелата, но Челзи, Манчестер Јунајтед и Вулвс се многу блиску до нив. Кристал Палас е на средината на табелата и мирно, без мотиви го очекува крајот на сезоната. Конечно, очекувам победа на Лестер со коефициент 1.67 во 1хBet.

Манчестер Јунајтед – Бурнемут – 1-1

Критиките кон Манчестер Јунајтед се исполнија. Тие заиграа добро и немаат потаз на 15 натпревари по ред во сите конкуренции, забележувајќи само четири ремија во таа серија. Сега се на само два бода помалку од Челзи и три од Лестер со големи шанси за пласман во Лигата на Шампиони. Ќе имаат тешка задача против Бурнемут кој исто така мора да освојува бодови во битката за опстанок. Гостите се во лоша серија, но реално имаат тим кој може до опстанок. Сепак, тешко е да се надеваат на бодови против екипи од рангот на Јунајтед. Јас ќе одиграм 1-1 со коефициент 1.57 во Bet365.

Вулверхемптон – Арсенал – ППХ

Ова е дерби на колото. Вулвс со 52 бода е веднаш до Челзи и Лестер кои се во топ 4 екипите за пласман во Лигата на Шампиони. Се наоѓаат во одлична серија, а последен пат загубија во лигата од Ливерпул во Јануари. По паузата се уште подобри и на четирите натпревари не примија ниту еден гол, а славеа на четири средби. Арсенал е на 8-то место со шест бода помалку од Вулвс. Тие се надеваат на пласман во Лигата на Шампиони, нпо за тоа ќе им треба чудо и секако победи на сите натпревари до крајот, што е малку веројатно. Но овој меч е од голема важност за двете екипи, во однос на насоката како ќе продолжат до крајот на сезоната. Очекувам тврд натпревар и ќе одиграм ППХ со коефициент 2.10 во Bet365.

Челзи – Ватфорд – 1

Се знае кој е кој на овој меч, но и покрај тоа Челзи нема да има лесна задача како што тоа изгледа на прв поглед. Челзи е на 4-то место и сака да остане таму до крајот, но Ватфорд има само бод повеќе од екипите кои се во опасната зона и секој освоен бод за нив е голем како планина. Реално, Ватфорд има екипа за опстанок и би требало да ја исполни целта но има и тежок распоред па до крајот покрај со Челзи ќе игра и со Арсенал, Сити. Сепак тие треба да се обидат да дојдат до бодови против конкурентите Вест Хем, Норвич … и со бодови од тие натпревари ќе можат да бидат сигурни. Јас ќе одиграм 1 со коефициент 1.42 во 1хBet.

Барнли – Шефилд Јунајтед – 0-2

Ова е меч помеѓу двете најголеми изненадувања сезонава кои имаат шанси за пласман во Европа. Ова особено важи за Шефилд на кого му се предвидуваше борба за опстанок, но тие сега се борат за пласман во Лигата на Европа. Паузата не им дојде баш најдобро и по враќањето ан фудбалот имаат реми, победа и два порази. Но победата во последното коло над Тотенхем беше одлична. Со побед аи на овој меч, ќе бидат речиси пласирани во Европа. Но Барнли ќе се обиде да им ги расипе сметките и да си го отвори патот до најголемиот успех за нив. Не очекувам многу голови и ќе одиграм 0-2 гола со коефициент 1.55 во 1хBet.

Њукасл – Вест Хем – ГГ

Њукасл мирно го чека крајот на сезоната. Го чекаат одморот и почетокот на нова ера во тимот. Сите очекувања се дека овој тим следната сезона ќе биде еден од најдобрите, но доколку шеиците го одврзат кесето и ги реализираат своите планови. Но тоа играње без притисок го направи овој тим посилен и сега Њукасл има две победи и реми по паузата. Вест Хем мора до бодови за опстанок. Тие имаат три бода повеќе од опасната зона, но им требаат уште бодови за да бидат сигурни. Ќе се игра отворен фудбал, а кога се игра така доаѓаат и головите. Ќе одиграм ГГ со коефициент 1.78 во 1хBet.

Ливерпул – Астон Вила – 3+

Тешко ќе биде да се погодат натпреварите на Ливерпул до крајот на сезоната. Мотив за нив е да бркаат рекорди, но тие ја освоија титуата и сакаат одмор. Загубија од Сити со неверојатни и неочекувани 4:0 во текот на оваа недела и после тој меч можеме да очекуваме се од овој тим. Клоп може да им даде и одмор на дел од фудбалерите. Астон Вила пак е во опасната зона, а има солиден тим кој заслужува опстанок но само поради имињата, не и поради резултатите. Ќе мораат да нападнат, но тешко дека против шампионот можат до бодови. Ќе одиграм 3+ со коефициент 1.50 во Bet365.

Саутемптон – Манчестер Сити – 3+

Она што важеше за Ливерпул, веројатно важи и за Сити. Но тимот на гвардиола има толку широк ростер на фудбалери, што од овој тим може да се направат два силни тимови кои би се бореле за пласман во Лигата на Шампиони, па и за титули. Според тоа, јасно е дека Сити и покрај тоа што ја загуби титулата ќе игра силно до крајот. Саутемптон си обезбеди опстанок па сега ќе игра растеретено. Повторно ќе одиграм на голови, 3+ со коефициент 1.58 во 1хBet.

Тотенхем – Евертон – ППХ

Уште едно дерби во Премиер Лигата. Тотенхем беше блиску до Лигата на Шампиони, но со поразот од Шефилд минатото коло, се одалечи од целта. Имаат еден бод повеќе од Евертон и ова ќе биде директна битка за престиж, а можеби и за веќе нереалнице цели на екипите. Можат до Европа и едните и другите и јасно е дека ќе се игра напаѓачки. Анчелоти и Мурињо нема да дозволат да нема тактичко надмудрување и интрига, а ние можеме да очекуваме еден крајно интересен и неизвесен меч. Трет меч од ова коло на кој ќе одиграм ППХ со коефициент 2.20 во Bet365.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*