Баерн М.-Ф.Дизелдорф: Баерн пред нова титула, Дизелдорф пред опстанок

Баерн Минхен

Баерн Минхен е апсолутен фаворит против Фортуна Дизелдорф на Алијанц Арената. По победата над Дортмунд тие се пред нова титула и можно е опуштање од нивна страна. Од друга страна, тимот од Дизелдорф се бори за опстанок и според она што го гледаме од нив во последно време би требало да ја остварат својата цел.

Немилосрдниот Баерн пред нова титула

Расположението на Томас Милер во неговото интервју после минатиот меч, споредувајќи го левиот бек Алфонсо Дејвис со јунакот од епскиот цртан филм “Брзата птица итрица”, беше индикативно за радоста на Баерн, откако го победија главниот конкурент за титулата Борусија Дортмунд со 0:1. Сега веќе се зависи од самите нив, а реално можат да си дозволат и поопуштено да ги одиграат натпреварите до крајот, иако германскиот менталитет тоа веројатно нема да го дозволи.

Лесно е да се отфрлат достигнувањата на Баерн и да се нарече Бундес лигата, лига со еден тим. Но тоа Баерн го направи со внимателно планирање, регрутирање и неверојатно силен маркетинг надвор од теренот и тоа со атрактивен фудбал.

Сите состојки на успехот на Баерн можеше да ги видиме во Дортмунд во вторникот. Дури и малку подзаборавениот Џошуа Кимик беше неверојатен приказ на примерна вештина и генијалност. Тимот работеше неверојатно напорно без топката, па дури и без нивниот генијалец од средниот ред Тијаго, со контрола и трпеливост.

Баерн сега има 15 победи од вкупно 18-те натпревари под водство на Флик, постигнувајќи 56 голови. Со оглед на тоа дека Баерн се уште е во Лигата на шампиони и во Купот, може да се каже дека имаат одлична сезона.

Руслер верува во изненадување

Шефот на Фортуна Дизелдорф, Уве Руслер смета дека заканата од испаѓање може да развие план со кој ќе му овозможи на неговиот тим да го шокира Баерн на „Алијанц Арената“. Додека распоредот или пак победата на овој меч изгледа многу малку веројатна, досегашната работа на тренерот на Брентфорд и Виган сугерира дека неговиот тим би можел да претставува проблем за секој противник.

Фортуна загуби само еден од нивните девет натпревари во лигата под водство на нивниот нов тренер, а победата со пресврт во средата над Шалке ги зголеми мотивите и вербата во тимот. Турскиот репрезентативен напаѓач Кенан Караман е во животна форма (тој пропушти голем дел од сезоната поради пневмонија, но на последните пет натпревари постигна пет гола). Тука е и Ерик Томи кој е постојана закана со неговото темпо на игра и неговата агилност.

Има и дефанзивно подобрување. Младиот бек Флоријан Кастенмаер е одличен откако го замени повредениот Зак Штефен.

Баерн ќе победи, но како?

Формата на Баерн е неверојатно добра. Тие имаат освоено шест од последните седум домашни натпревари во Бундеслигата. Сепак, вложија огромен напор во својата победа во Дортмунд, а само на половина од овие шест победи на домашен терен дадоа повеќе од два гола.

Фортуна деновиве највеќе на тренинзите се насочува кон нападот. Мислам дека се способни да постигнат погодок и иако Баерн ќе го добие овој меч на крајот, прашање е на кој начин ќе гоп стори тоа. Можете да пробате и со Азиски хендикеп, но јас ќе одиграт на голови и на двете страни.

Наш предлог:

Двете екипи да постигнат гол @ 2.20 во 1хBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*