ТИП НА ДЕНОТ: (02.03.2022, 18:30 часот) ХАНОВЕР – ЛАЈПЦИГ

Лајпциг
Лајпциг

Лајпциг во среда на гости ќе се бори со второлигашот Хановер за пласман во полуфиналето на германскиот Куп, ДФБ-Покал.

Бундеслигашот напредуваше по победата над Ханза Рошток во последното коло, додека домаќините ја декласираа Борусија Менхенгладбах со 3:0 на домашен терен.

Хановер сака уште едно изненадување

Хановер против четвртолигашот Ајнтрахт Нордерштет во првиот натпревар сезонава во Купот забележаа доминантна победа од 4:0 пред да победат над Фортуна Дизелдорф со 3:0.

Неодамна, тимот на Кристоф Дабровски беше прерано отпишан против прволигашот Борусија Менхенгладбах, но тие постигнаа нова победа од 3:0, резултат што е најголемо изненадување сезонава во купот.

Ако се земе во предвид тоа што Хановер моментално е заглавен на 13-то место во германската втора лига, овој успех во Купо е изненадување сам по себе.

Тимот влегува во овој меч во добра атмосфера, откако ги победија нивните последни два првенствени натпревари, прво со 0:3 на гости над третопласираниот Сент Паули пред да слават со 2:0 од Холштајн Кил викендов. Тоа се две победи над големи фаворити, победи кои дојдоа во вистинско време пред овој меч со Лајпциг.

Тедеско го препороди Лајпциг

Лајпциг ја започна својата кампања во ДФБ-Покал со победи од 0:4 и 0:1 над Сандхаузен и Бабелсберг, пред Јусуф Поулсен и Дани Олмо да обезбедат пласман во четврт-финалето со победата од 2:0 на домашен терен против Ханза Рошток.

По тешкиот почеток на сезоната под водство на Џеси Марш, Лајпциг сега изгледа како сосема нов тим со Доменико Тедеско на клупата, откако забележа девет победи од 13-те натпревари по неговото назначување за тренер во Декември.

Нивниот пресврт во формата резултираше со искачување до четвртото место во Бундеслигата, откако победија на шест од нивните последни седум првенствени натпревари, вклучувајќи ја и победата над Бохум со 0:1 за време на викендот.

Освен тоа, избраниците на Тедеско исто така обезбедија место во нокаут фазата од Лига Европа со вкупна победа од 5:2 над Реал Сосиедад.

Во она што брзо се претвора во позитивна сезона за тимот на Лајпциг, тие сега ќе бараат да го резервираат своето место во полуфиналето на ДФБ-Покал со победа на гости во среда.

ТИП:

ХАНОВЕР – ЛАЈПЦИГ – 2 @ 1.43 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*