Кој ќе биде стрелец на гол во големото финале, наш фаворит е Садио Мане

Садио Мане

Мане, Салах, Фирмињо против Кејн, Сон, Ериксен. Кој ќе биде стрелец на барем еден гол? Првите тројца привлекуваат поголемо внимание поради звучоста на имињата, но тоа не мора да значи ништо. Сепак ако мораме да избереме еден фудбалер од овие кој е во најдобра форма, тогаш без двоумење би го избрале Мане.

Во предходната статија веројатно ве убедивме дка ќе паднат баре по еден гол на двете страни. Но, кој може да постигне гол? Веројатно фудбалерот кој е во најдобра форма од двете екипи е Садио Мане. На неговите последни осум натпревари тој постигнаа шест гола и одигра на високо ниво.

Тој има четири гола во Лигата на шампионите оваа година – исто како и другите двајца членови на нападот на Ливерпул, Роберто Фирмињо и Мо Салах. Мане изјави дека е лесно да се игра покрај нив двајца, а тоа би требало најдобро да го докаже токму на финалето во Лигата на Шампиони.

Во секој случај, Мане постигна 26 гола на 49 настапи за клубот оваа сезона и имаше прилично ѕвездена година во текот на цела сезона, комбинирајќи го суровото темпо кое го наметнува со добра завршница или асистенција за да биде веројатно нивниот најдобар играч во напад сезонава.

Ако ви треба дополнителна причина да го поддржите поранешниот играч на Саутемптон, вреди да се потсетите дека тој го постигна единствениот гол за Ливерпул во минатогодишното финале на Лигата на шампионите против Реал Мадрид кој славеше со 3:1. Коефициентот дека Садио Мане ќе постигне гол е 2.50.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*