Кој е најблиску до картон во финалето? Веројатно Фабињо, а има и зошто!

Фабињо

Можеби многумина нема да се сложат или ќе негодуваат, но една од најважните улоги во секој тим ја има дефанзивецот во средниот ред. Во Ливерпул, тоа е Фабињо кој се наметна како незаменлив токму на таа позиција во тимот на Клоп. Но деструктивците, многу често знаат да добијат и картони.

Дали Фабињо е помлада верзија на Фернандињо од Манчестер Сити? Па … и двајцата се Бразилци, нивните имиња се слични и имаат иста улога. Имаат важна улога, да ја заштитуваат одбраната и да ја освојуваат топката пред последната одбранбена линија, но и да ги стартуваат нападите со додавања од својата полвина кон средниот офанзивен ред.

Тие, исто така, имаат одлично сетило кога да направат тактички фаул, за кој луѓето се чини дека сакаат да го кредитираат Фернандињо, заборавајќи дека тоа е се што знае тој да направи.

Рекордот на Фабињо од 10 жолти картони во сите натпреварувања сезонава не е голем, но исто така вреди да се потсетиме дека тој немаше многу настапи сезонава, пред да стане стандарден првотимец на Клоп.

Она што е интересно да се забележи е дека тој беше резервиран на двата натпревари на Ливерпул против Барселона. Тоа укажува на тоа дека:

-тој не се плаши да нападне и знае да биде трпелив во дефанзива до крајна мера

-континенталните судии потешко се одлучуваат да го казнат за своите прекршоци

Тој речиси сигурно ќе почне на овој меч и во текот на девеесетте минути ние веруваме дека тој мора да направи нешто несоодветно во една или друга фаза. Коефициентот дека Фабињо ќе добие картон е околу 3.00.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*