Барселона – Манчестер Јунајтед: Солскер со многу проблеми, Валверде со свежи сили

Барселона - Манчестер Јунајтед

Барселона – Манчестер Јунајтед, натпревар кој привлекува големо внимание од една страна, но и натпревар кој на некој начин е веќе решен. Барса има комотна предност и треба да се случи чудо за Јунајтед да се пласира во следната фаза.

Валверде со свежи сили на теренот

Како што беше предвидено, Ернесто Валверде го ротираше целиот прв тим на натпреварот во Ла Лига против Хуеска за време на викендот. Луис Суарез и Жерар Пике беа суспендирани, но на теренот ги немаше ниту Лионел Меси, Бускетс, Иван Ракитиќ. Жорди Алба, Филип Кутињо и Артур одиграа само по 20-30 минути, а Ленглет и Нелсон Семедо останаа на клупата за резерви. Резултатот – нерешено 0:0 против екипа од дното на Ла Лига, но дури и пораз немаше да ги боли премногу каталонците. Важно е дека Барселона ќе биде добро одморена пред посетата на Манчестер Јунајтед.

Најзначајниот дел од вестите поврзани со тимот кој започна на тој натпревар се однесуваше на Оусман Дембеле. Тој започна за прв пат на еден натпревар од Ел Класико дуелот во март и успеа да издржи 67 минути пред да биде заменет од Кутињо. Со оглед на формата на Кутињо последниве неколку месеци, нема да биде големо изненадување доколку Дембеле го задржи своето место во првиот тим.

Солскер и Јунајтед со еден куп проблеми

Манчестер Јунајтед ги зголеми своите надежи за пласман на првите четири места во Премиер Лигата со победа над Вест Хем во саботата. Тоа е и целта на Солскер и на сите во тимот до крајот на сезоната. Но натпреварот со Вест Хем обезбеди мала причина за критики. Црвените ѓаволи беа невешти на двата краја на теренот и треба да бидат многу благодарни на судијата на тој меч кој досуди два пенали во нивна корист. Двата пенали ги реализираше Пог Погба. “Ние избегнавме пораз”, призна Оле Гунар Солскер. “Со таква изведба, немами никакви шанси против Барселона и ќе мораме да се подобриме”.

Проблемот за Јунајтед во моментот е тоа што тешко е да се предвиди од каде ќе дојде тоа подобрување. Одбраната е несигурна (го нема зачувано својот гол ниту еднаш на последните девет натпревари). Немања Матиќ и Андер Херера се повредени или недоволно залечени па тие нема да настапат на овој меч. Нападот пак, не е ништо подобар од одбраната. Ромелу Лукаку изгледа доста слабо, а ниту Ентони Марсијал ниту Џеси Лингард не ја пронајдоа својата форма по повредите.

Суспензијата на Лук Шоу е уште еден голем проблем за Солскер. Поради неговото отсуство, Јунајтед веројатно ќе стартува со невообичаена формација за нов. Но, надежите на Јунајтед се свртени кон одморот на Рашфорд. Тој одигра 35 минути против Вест Хем и зачува дел од својата свежина. Неговото темпо и подготвеност можат да бидат клучни алатки ако Барселона доминира на противничката половина. Солскер, би можел и намерно да им го дозволи тоа.

Барса со една нога е во полуфиналето

Книгите за историја не се на страната на Манчестер Јунајтед. На 70 натпревари од нокаут фазата во Лигата на Шампиони на кои губеле домаќините, само во четири наврати поразениот тим на домашен терен обезбедувал пласман во следната фаза.

Точно, Јунајтед го направи токму тоа против Париз Сен Жермен. Французите победија со идентичен резултат како и Барса на првиот меч во Англија со 0:2, но Јунајтед славеше на гости со 1:3. Сепак, тешко е да се верува дека Манчестер ќе успее два пати по ред да направи нешто такво. Тоа ќе биде исклучитело тешка задача, на некој начин неверојатна.

Навистина, првобитното чувство при гледањето на првата рунда беше: “Манчестер не заслужи пораз од 0:2”. Јунајтед одлично се бореше на Олд Трафорд и повторно ќе го стори тоа. Тие ќе добијат охрабрување од последните прикази на Барса. Барса прими четири гола од Виљареал и е премногу зависна од Меси. Солскер токму во тие два моменти ја гледа шансата на својот тим. Но, Барселона загуби само еден од последните 78 натпревари на Камп Ноу, а коефициентот од 9.00 за победа на гостите ја одразуваат нивната големина на задачата.

Очекуваме одбраната Барса да ја заврши работата, а тие знаат дека раниот гол ќе ги стави во одлична позиција. Коефициентот за домашна победа е премал, околу 1.35 но 1-1 со коефициент 1.90 изгледа доста привлечно.

Наш предлог:

Полувреме / Крај 1-1 @ 1.90 во 1хBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*