Копа Америка: Еквадор – Чиле, дуел на две селекции предводени од ветерани

Ecuador vs Chile

Интересен меч не очекува доцна ноќта помеѓу петок и сабота. На Арена Фонте Нова во Салвадор играат Еквадор – Чиле. Чиле славеше над Јапонија, но тој меч немора да значи ништо поради слабиот состав на азијците. Еквадор пак беше декласиран од Уругвај и тешко дека ќе може да се врати во игра.

Еквадор стартуваше ужасно

“Игравме ужасно во првото полувреме”, изјави тренерот на Еквадор, Хернан Дарио Гомез, по натпреварот против Уругвај. Но јас би рекол дека таа изјава во најмала рака беше оптимистичка.

Фудбалерите на Еквадор беа навистина катастрофални во првите 45 минути, кога примија три гола. Но, тие беа катастрофални и во второто полувреме, дури и покрај тоа што Уругвај ја намали брзината.

Несомнено, малкумина од нив очекуваа дека ќе направат нешто на овој шампионат. Впрочем Гомез уште пред стартот на Копа Америка најави дека ќе го искористи ова натпреварување како камп за тренинг за квалификациите за Светското првенство. Затоа и не е изненадување што тие изгубија од еден од најдобрите тимови на континентот. Но, каква беше неорганизираноста, особено во одбраната, тешко дека Гомез може да извлече некој бод на турнирот. Тој беше едвај популарен дури и пред турнирот, а притисокот веќе расте.

Црвениот картон на Хозе Квинтерос, значи дека нема да настапи на овој втор меч и тоа е само уште еден дополнителен проблем за тимот. Педро Веласко е природна замена за него, но тој не би можел да го замени во целост.

Роберт Арболеда, кој игра во Бразил единствено може да даде малку повеќе ведрина во одбраната, но и тоа е под знак прашалник.

Чиле е на половина пат до нокаут фазата

Копа Америка само што почна, но веќе можеме со сигурност да кажеме дека Чиле е тимот кој ќе биде најсреќен со нерешено. Имаше сериозни сомневања за квалитетот на овој тим пред почетокот на турнирот, а сомневањата постојат сеуште. Да, тие славеа убедливо со 4:0 против Јапонија, но таа победа не треба да значи ништо бидејќи јапонците дојдоа на Копа Америка со младински тим. Ова е натпревар на кој со добар перформанс против подобар тим од Јапонија, сомнежите може да ги снема. Фудбалерите на Реиналдо Руеда веќе се со една нога во четврт-финалето, а со победа на овој меч ќе можат да уживаат во дербито од групата со Уругвај.

Проблемот кај Чиле е што нема кој да ги замени ветераните

Старата гарда, односно ветераните во тимот на Чиле се изнаиграа против Јапонија. Едуардо Варгас постигна како изненадно засилување. Артуро Видал го предводеше средниот ред, па дури и Алексис Санчез кој реално не дојде во репрезентацијата во добра форма постигна гол. Но добар беше и 35 годишниот Жан Беаџур. Сепак сосема оправдано во Чиле очекуваат блесок и на некој помлад фудбалер и покрај тоа што нема премногу млади таленти во тимот.

Но, ако мора да се најде некој млад фудбалер со добар перфоманс на првиот меч тоа е Ерик Пулгар – еден од ретките помлади играчи кои го загарантираа првото место вимот. Со толку многу ветерани во тимот, неговата енергија ќе биде од витално значење ако Чиле сака да направи нешто повеќе ова лето.

Наш предлог:

Победа на Чиле @ 1.90 во 1хBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*