Реал Мадрид – Барселона: Ел Класико дуелите стануваат кошмар за Реал

Ел Класико

Мечот помеѓу Реал Мадрид и Барселона е еден од најинтересните оој викенд во Европа, а викендов навистина има еден куп дерби дуели. Ова ќе биде нивни трет натпревар во само две недели, а Реал Мадрид ќе се обиде веднаш да и се одмазди на Барса за елиминацијата од Купот.

Реал Мадрид добива комплекс наречен Ел Класико

Во средата, Реал Мадрид можеше да верува дека нивната сезона се уште е жива. Тие имаа добар резултат од првиот полуфинален дуел на Копа дел Реј, 1:1 од Камп Ноу и имаа можност да ги уништат високите соништа на своите големи ривали. Сепак, на крајот од реванш дуелот во средата се беше срушено. Реал Мадрид беше катастрофален и доживеа дебакл, одалечувајќи се од уште еден трофеј оваа сезона.

Резултатот од 0:3 за Барселона значеше нивна елиминација, но и не само тоа, туку и огромно разочарување како меѓу играчите, така и меѓу навивачите на тимот. Освен тоа, два пати по ред Реал на домашен терен губи од Барса со истиот резултат, а тоа е крајно загрижувачки. Уште позагрижувачки е следниов податок – Од 2014 година на 17 натпревари во Мадрид, Реал славел само на четири. Од друга страна Барса славела на 10 средби во тој период во Мадрид.

Валверде нема потреба да менува ништо

Иако Ернесто Валверде беше во искушение да ротира во средата, тој јасно се спротивстави на таа потреба. На терен излезе доста силна Барселона и иако им требаше време за да тргнат, тие на крајот повторно се радуваа. Сега тие имаат уште една шанса да го подобрат скорот во Ел Класико дуелите на Бернабе уште повеќе. Надежта за титулата во Мадрид ја нема од пред некое време, па нивна победа тука нема да има огромни последици по Барса на табелата. Евентуалните промени се малку веројатни, иако Артур и Самуел Умтити би можеле да го зајакнат тимот во однос од средата. Но Артур ќе има конкуренција од Артуро Видал и Филип Кутињо, па без разлика кој ќе настапи Валверде ќе има одлична средина.

Каталонците се поблиску до уште една победа

Реал Мадрид е без победа во последните пет лигашки натпревари против Барселона ( две ремија и три порази ). Тоа е нивни најлош скор во Ел Класико од 2011 година. Со оглед на тоа, предноста на домашен терен не изгледа дека е фактор на овој натпревар. Ние едноставно не можеме да најдеме вистинска причина за да веруваме дека тимот на Солари може да го надмине овој тренд, дури и ако прифатиме дека тие немаа среќа пред неколку дена во мечот од Купот.

Нивните ривали не се совршени, но тие се подобра екипа во моментот. Тие имаат повеќе варијанти во средината и изгледаат постабилни во одбраната, со осум дуели без примен гол во последните 13 лигашки натпревари. Можеби затоа предност на Реал овој пат не му дадоа ниту букмејкерите, па за Победа на Барселона коефициентот е 2.50.

Меси и Суарез по традиција даваат голови на Ел Класико

Со оглед на тоа дека Суарез и Меси ќе започнат повторно, одбраната на Реал повторно ќе има една крајно тешка задача. Меси е најдобриот стрелец на сите времиња во Ел Класико дуелите во Ла Лига (18 гола), од кои 11 се постигнати на Бернабе, додека Суарез има девет голови на овие натпревари – повеќе од било кој друг, откако дебитираше.

И двајцата се добар избор за да одиграте на тоа кој ќе постигне гол и нема да погрешите ако одберете било кои од двајцата.

Наш предлог:

Нерешено или победа на Барселона @ 1.51 во 1хBet

Двете екипи да постигнат гол @ 1.43 во 1хBet

За похрабрите:

Победа на Барселона @ 2.50 во 1хBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*