Валенсија – Виљареал: Најава, анализа и предлог тип

Валенсија - Виљареал

Валенсија е домаќин на Виљареал во натпревар за кои пред сезоната мислевме дека ќе биде големо дерби. Сега ситуацијата и не е баш таква. Валенсија е се подалеку од излез во Европа, а Виљареал кој имаше високи амбиции е предпоследен на табелата.

Чудна сезона за Валенсија

Валенсија има крајно чудна сезона. Тимот е рајно непредвидлив без разлика против кого игра, без разлика дали е аутсајдер или фаворит. Некои оваа екипа почнаа да ја нарекуваат “чуден ѕвер” оваа сезона. Тие играат добар фудбал и тешко губат, па имаат само 4 порази сезонава но и покрај тоа се наоѓаат на 9-то место на табелата. Тешко губат, но и тешко победуваат и имаат само 5 победи наспроти 11 нерешени средби. Со неуспех да ги искористи шансите пред противничкиот гол, тие дефинитивно заслужија според игрите многу победи меѓу овие нерешени натпревари.

Далеку а блиску во Европа

Многумина сметаат дека Валенсија и покрај позицијата на која се наоѓа, сепак ќе успее да стигне до Лигата на Шампиони и следната сезона. Ако тие сакаат да го постигнат тоа, мораат да бидат далеку посконцентрирани во нападот, бидејѓи одбраната им е одлична. Од друга страна, ќе мораат сега да врзат неколку победи бидејќи набрзо ги очекуваат натпревари во Лигата на Европа. Има добри знаци дека тимот конечно ќе почне да победува. На последните 4 средби, тие имаат две победи, а во последното коло славеа на гости кај незгодната Селта со 1:2. Исто така на Местала победија на три од нивните последни четири натпревари во лигата и купот. Можеби исто толку важно, тие ги подобрија напаѓачките перфоманси на домашен терен, постигнувајќи осум гола во последните четири домашни натпревари.

“Жолтата подморница” тоне

Виљареал е мал клуб кој долго време се наоѓа при врвот на шпанскиот фудбал, но сезонава им е под сите очекувања. Популарната ’жолта подморница” е потопена и се наоѓа во зоната на испаѓање, а Виљареал не победил дома од крајот на септември. Веќе испаднаа од купат и ретко кои може да види светло во крајот на тунелот кај оваа екипа. На некој начин можеме да го споредиме Виљареал со Валенсија оваа сезона, но само поради многуте нерешени средби, вкупно 9 на број. Проблеот и кај Виљареал е нападот, а оваа екипа на 20 средби сезонава забележа само три победи.

Испаѓање од Ла Лига ќе биде голем удар за тимот

Пред сезоната сите аналитичари го вбројуваа Виљареал како еден од кандидатите за излез во Европа. Во екипата играат добри фудбалери и во сите линии на тимот се добро покриени, далеку подобро од некои екипи во Ла Лига кои се многу погоре на табелата. Во одбраната го имаат Гаспар, во средниот ред Казорла, а во нападот Бака и Екамби. Сепак, учинокот на овие фудбалери кои треба да бидат носители на играта е скромен и тоа е една од главните причини за слабата сезона. Ако овие фудбалери успеат да ја кренат својата форма, Виљареал не би требало да се грижи за опстанокот, но во секој друг случај тешко дека ќе можат да ја спасат сезоната.

Наш предлог:

Победа на Валенсија @ 1.99 во 1хBet

Да паднат Под 2.5 гола @ 1.90 во 1хBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*