Ла Лига 19-то коло: Најава, анализа и предлог типови

Ла лига

Овој викенд на програмата е 19-то коло на шпанската Ла Лига. Колото го отвара мечот помеѓу Рајо Валекано и Селта кој е на програмата во петок.

Рајо Валекано – Селта – 1 @ 2.45 во 1xBet

Воведниот натпревар од 19-то коло започнува со овој натпревар. Рајо игра доста подобро во последно време, а за тоа зборува и фактот дека во последните две кола остварија и две важни победи. Селта после одличниот старт е се послаба и послаба. Домаќините се во одлична форма и сметаме дека ќе стигнат до победа на овој натпревар.

Леганес – Хуеска – 1 @ 2.05 во Bet365

Ова ќе биде дуел на две екипи кои до самиот крај ќе водат голема борба за опстанок. И додека Леганес е се подобар во последно време, Хуеска се уште се наоѓа на дното на табелата со само 11 освоени бода. Леганес после одличната серија беше поразен во минатото коло од Еспањол и нема сомнеж дека ќе победи и на овој натпревар. Типуваме победа за домаќинот.

Валенсија – Ваљадолид – 1 @ 1.50 во 10Bet

Никако фудбалерите на Валенсија да врзат неколку добри резултати. Само што помисливме дека кризаата е надмината, тие беа повторно поразени од екипата на Алавес. Ваљадолид на почетокот пружаше одлични партии, но некако како да навлегоа во криза. Во минатото коло беа непланирано поразени од Рајо Валекано и тоа после голот кој го примија во првата минута од натпреварот. Време е за сигурна единица.

Жирона – Алавес – 3+ @ 2.48 во 1xBet

Жирона оваа сезона игра причично добро и се наоѓа на 9-то место на табелата, а тоа е навистина добар пласман за екипа со вакви амбиции. Во минатото коло резмизираа против Леванте, меѓутоа Жирона може и повеќе. Алавес е најпријатното изненадување оваа сезона во Ла Лига. Играат одлични натпревари и доста ефикасни. Овде очекуваме отворен дуел и најмалку три гола.

Виљареал – Хетафе – 1 @ 2.05 во Bet365

Сигурно е тоа дека никој не очекуваше ваква сезона за Виљареал. Имено, „Жолтата подморница“ се повеќе и повеќе ги разочарува своите фанови, а тоа е така бидејќи се наоѓа на катастрофалната 18-та позиција. Хетафе игра над сите очекувања и моментално е на седмото место со само бод помалку од шестопласираниот Бетис. На Виљареал им „гори“ под нозе, па мора да победат.

Атлетико Мадрид – Леванте – 3+ @ 1.65 во 1xBet

Кога ќе се погледне подобро ова е реалност за Атлетико. Имено оваа екипа моментално се наоѓа на второто место и заостнаува само пет бода зад лидерот барселона, а во минатото коло изиграа нерешено со Севиља на тешкото гостување во Андалузија.  Леванте во последното коло од Купот направи сензација и ја победи Барселона. Во овој натпревар тие влегуваат со голема самодоверба, па веруваме дека ни претстои еден отворен натпревар и многу голови.

Атлетик Билбао – Севиља – 3+ @ 1.91 во 10Bet

Доколку ситуацијата на табелата не беше ваква каква што е, ова би требало да биде дерби на колото. Меѓутоа Атлетик игра катастрофално оваа сезона и се наоѓа на 17-та позиција, односно на позицијата која нуди последен опстанок во Ла Лига. Севиља игра одлично оваа сезона и се наоѓа на високото трето место, а тоа значи дека следната сезона ќе ги гледаме на европската сцена. Како и да е очекуваме голема борба на овој натпревар и најмалку три гола.

Барселона – Еибар – 4+ @ 1.62 во 1xBet

Фудбалерите на Барселона во последното коло беа поразени од Леванте во куп натпревар, но во Ла Лига и понатаму играат одлично. Во ЛШ го освоија првото место во групата, а ни се чини дека тоа им е главен приоритет оваа година. Еибар е на средината на табелата. Посебно интерено за овој тим е тоа што во последните четири натпревари имаат претрпено четири реми. Време е за отворен натпревар и најмалку 4 гола.

Бетис – Реал Мадрид – 2 @ 2.00 во Bet365

Сосема сигурно е дека ова ќе биде најинтересниот дуел на 19-то коло. Екипата на Бетис игра одлично оваа сезона и се ноаѓа на позиција која води во Лига Европа. Тие сега го дочекуваат Реал Мадрид кој е големо разочарување во европскиот фудбал. Иако Бетис игра одлично на домашен терен, според нас Реал Мадрид е потценет во овој дуел според букмејкерите. Ние типуваме „чиста двојка“, а за тоа имате одличен коефициент.

Реал Сосиедад – Еспањол – 3+ @ 2.25 во 10Bet

Последниот натпревар од ова коло се игра помеѓу Реал Сосиедад и Еспањол. Фудбалерите на Сосиедад добијаа крила после победата над Реал Мадрид. Со тоа оваа екипа уште еднаш докажа дека играат најдобро на гостински терен. Овој пат ќе го пречекаат Еспањол на домашен терен. Тие во минатото коло ја прекинаа катастрофалната серија од шест последователни порази. Сигурно е дека и едните и другите ќе пртискаат, па како резултат на тоа ќе се јават доста погодоци. Очекуваме најмалку 3.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*