Дерби на денот: Шампионот на Вембли за да се врати на тронот!

дерби на денот

Во последниот натпревар од 10-то коло на Премиер Лига се сретнуваат Тотенхем и Манчестер Сити. Натпреварот со право е означен како дерби бидејќи се сретнуваат две екипи со шампионски амбиции и претставници на Англија во ЛШ.

Тотенхем: Северен Лондон ја чека титулата скоро 60 години!

Сјајни работи правеше Покетино со Тотенхем во претходните сезони. Два пати певците беа вицешампиони, а веќе трета година последователно играат во најјакото европско натпреварување. Меѓутоа нешто фали, а тоа што е фали е титула. Последен пат Тотенхем беше шампион во далечната 1961 година кога поголем дел од денешните фанови на беа ни родени. Ова лето менаџерскиот тим не потроши ниту фунта за засилување, но ниту продаваа, сметајќи дека Тотенхем е квалитетен за освојување на титула. Засега не се лоши, имаат два порази и седум победи, а заостануваат само два бода зад Сити кој се уште е без пораз.

Манчестер Сити: Граѓаните минатата сезона постигнаа 7 гола против Тотенхем

Пеп Гвардиола знае како треба со Тотенхем, барем тоа го покажа минатата сезона, кога Сити ги доби двата првенствени дуели и тоа убедливо со 4:1 и 3:1. Сити и оваа година е прв фаворит за титула во Премиер Лига. Во првите девет кола немаат победено само два пати, односно играа нерешено против Волвс и против Ливерпул. Единствениот пораз им е од Лион во рамките на ЛШ, но тој неуспех го поништија со две победи во гости над Хофенхајм и Шахтјор. На многу им пребега информацијата за одбраната на Сити која нема примено гол на последните 5 натпревари во Премиер Лигата, а последен пат топката од мрежа ја извадоа на 1 септември против Њукасл. Тие се 510 минути без примен гол, а искренотоа е податок за восхит.

Наш предлог

На последните 15 меѓусебни дуели, само во два случаи немаат паднато три или повеќе голови. За денес верувме дека ќе има многу голови, па како прв предлог ни доаѓа 3+ за кој ќе си добиете коефициент од 1.61 во Bet365. Исто така може да испробате гол-гол со коефициент од 1.65, а за љубителите на високи коефициенти предлагаме гол-гол во прво полувреме со коефициент 4.00 во истата обложувалница.

Изиграј го овој натпревар во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*