Ла Лига 18-то коло: Најава на колото, анализа и предлог типови

Ла Лига

Во Ла Лига викендов на програмата се натпреварите од 18-то коло. Оваа сезона има многу изненадувања во Шпанија, но во ова коло има неколку дуели каде има изразити фаворити.

Атлетико Мадрид – Гетафе – 1 @ 1.42 во 1xBet

Атлетико е најблиску до лидерот Барселона оваа сезона. Тимот има само еден пораз, 6 ремија и 10 победи, доволни за второто место. Токму тоа се и амбициите на тимот на Симеоне. Гетафе игра над сите очекувања сезонава и е на 8-то место, но нема што да бара во Мадрид кај Атлетико.

Валенсија – Гирона – 1 @ 1.69 во 1xBet

Валенсија сезонава е одлична и е можеби најголемото изненадување во Ла Лига. Тимот е трет со 34 бода и речиси сигурно ќе ги задржи позициите кои водат во Лигата на Шампиони. И Гирона е едно од изненадувањата сезонава наоѓајќи се на 10-то место, но овој пат е аутсајдер. Сепак Валенсија не игра најдобро во последно време и на последните 4 средби има една победа и три порази и овој меч е доста важен за нив.

Лас Палмас – Еибар – ГГ @ 1.67 во 10Bet

Домаќинот разочара сезонава. Оваа екипа има солиден тим но е последна на табелата со само 3 победи и две ремија и ако продолжи со ова темпо ќе одпадне од трката за опстанок многу рано. За разлика од нив сите предвидувања беа дека Еибар ќе се боди за опстанок, но оваа екипа е на 7-то место, само една позиција под местата кои водат во Европа. Тешко е да се предвиди кој ќе слави победа, но може да одиграте на повеќе голови.

Севиља – Бетис – 1 @ 1.55 во 1xBet

Домаќинот се наоѓа на 5-то место на табелата но има пад во формата и на последните три средби има два порази и реми. Амбициите се пласман во Лигата на Шампиони и доколку сакаат да стигнат до такво нешто мораат да слават на дуели како овој. Бетис е домашна екипа, игра одлично дома, но многу лошо на гости и затоа овој пат се големи аутсајдери.

Леганес – Реал Сосиедад – 0-2 @ 1.70 во 10Bet

Ова е можеби најтешкиот меч за обложување ова коло во Ла Лига. Гостите имаат поквалитетен тим, но Леганес е домаќин и тоа се единствените предности на двете екипи. Сосиедад е доста ефикасен сезонава, но Леганес е најдосадниот тим во Ла Лига. Затоа не можеме да очекуваме многу голови на овој меч.

Барселона – Леванте – 1-1 @ 1.26 во 1xBet

Кога игра Барса во Ла Лига, секогаш е фаворит за победа. Сега се домаќини на Леванте каде во првиот тим ќе се врати македонскиот репрезентативец Енис Барди. Сепак прашање е само како да се дојде до повисок коефициент на овој меч, а не кој ќе слави победа.

Атлетик Билбао – Алавес – 1 @ 1.66 во 10Bet

Двете екипи се наоѓаат во добра форма, но Билбао е фаворит. Имаат подобар тим, играат дома и имаат повисоки амбиции. Алавес е на 17-то место со само 4 победи досега, но три од нив се забележани во последните 5 меча. Сепак кај Билбао тешко победуваат и многу подобри екипи, па тешко е да се верува дека Алавес ќе остане непоразен.

Виљареал – Депортиво Ла Коруња – 1 @ 1.64 во 1xBet

Домаќинот е на 6-то место, но игра многу променливо сезонава. Откако имаше 3 порази по ред, сега врза два меча на кои славеше победи и најавите се дека офанзивно ќе тргнат и сега за продолжување на серијата. Депортиво е на 18-та позиција и јасно е дека ќе се бори за опстанок, но бодовите треба да ги бара на друго место.

Селта – Реал Мадрид – ГГ @ 1.48 во 10Bet

Селта има солидна сезона, но тешко дека ќе може да извлече некој бод против Реал Мадрид. Реал игра променливо во последно време, досега неколкупати ги разочара своите фанови и не смее да си дозволи нови киксови. Традицијата вели дека ќе следиме ефикасен меч, а на последните 7 меѓусебни дуели секогаш двете екипи давале гол.

Малага – Еспањол – 1Х @ 1.37 во 10Bet

Малага има само 11 бода и е на предпоследното место, додека Еспањол со 20 бода е 15-ти. Тоа значи дека ова е дуел за опстанок во Ла Лига и мала предност има домаќинот, иако би било добро да го избегнете овој меч од обложувачки аспект.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*