Тактичка анализа: Предноста на Ливерпул ќе биде Хисај од Наполи

Наполи - Ливерпул

Наполи е исцрпен по тешкиот меч против Јувентус и поразот од 3:1. Но дерби играше и Ливерпул и тоа против Челзи. Сега двете екипи кои се напаѓачки ориентирани ќе играат меѓусебе, па затоа очекуваме ефикасен меч. Веројатно клучна улога ќе играат Мане и Робертсон, кои не би требало да имаат тешка задача по левата странан против Хисај.

И покрај заминувањето на Маурицио Сари, Наполи останува експанзивна напаѓачка екипа под водство на Карло Анчелоти. Двата тима, Наполи и Ливерпул сакаат да играат брзо и вертикално да ги креираат нападите, потенцијално создавајќи игра со многу голови, иако Ливерпул има мала предност благодарение на Хисај од Наполи.

Албанскиот десен бек беше виновен за два гола на Јувентус во победата од 3:1 над Наполи за време на викендот. Прво му ја подаде топката на Кристијано Роналдо и потоа беше лесно поминат од португалецот, а потоа не се наоѓаше на својата природна позицијапри вториот гол на Јувентус.

Одлучноста на Садио Мане оваа сезона не е особено добра, или пак подобро кажано не е на нивото од минатата сезона. Но неговото движење и темпото на игра го направија витална компонента во стратегијата на Клоп. Токму неговата брзина треба да му направи проблеми на Наполи, особено на страната на која игра Хисај.

Ливерпул сака да напаѓа по левата страна

И Хисај сака да нападне и да одигра поотворено, но секоја грешка на Наполи во тие моменти може да се покаже како фатална за нив, особено ако Ендрју Робертсон отиде напред во поддршка за Мане. Наполи и без тоа напаѓа пред се од левата страна ( 40’ од нападите оваа сезона ), а сега со Хисај во слаба форма на спротивната страна, очигледно ќе го зголемат процентот на напади од лева страна.

Наш предлог:

Реми или победа на Ливерпул @ 1.37 во 1хBet

Да паднат Над 2.5 гола @ 1.67 во 1хBet

Двете екипи да постигнат гол @ 1.57 во 1хBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*