Ла Лига 7-мо коло: Најава, анализа и предлог типови

Ла лига

Oвој викенд на програмата е 7-то коло на шшанската Ла Лига. Во овој круг имаме можност да гледаме едно големо дерби на Сантиаго Бернабеу каде што се сретнуваат Реал Мадрид и Атлетико Мадрид.

Рајо Валекано – Еспањол – Х2 @ 1.40 во Coinbet24

Премиерниот натпревар на седмото коло се игра во петок и се сретнуваат Рајо валекано и Еспањол. И едните и другите направија одлични резултати во минатото коло. Еспањол на домашен терен го совлада Еибар, додека Рајо Валекано прикажа одличен меч и ремизираше против Сосиедад. Предноста на овој натпревар ја даваме на Еспањол поради тоа што се во одлична форма.

Реал Сосиедад – Валенсија – 2 @ 3.30 во 1xBet

И едните и другите разочараа во последното коло. Реал Сосиедад одвај успеа да земе бод против Валекано, а Валенсија и понатаму не знае за победа оваа сезона.  Тие имаа водство скоро цел натпревар, но на крајот резултато беше реми. Време е Валенсија да промени нешто и да прикаже една одлична игра. Типуваме двојка.

Барселона – Атлетик Билбао – Г.Г @ 2.03 во Bet365

Барселона оддамна не била во толку лоша серија и очигледно нешто не е како што треба. Во минатото коло оваа екипа имаше сигурна игра и предност од 1:0 против Леганес, но само за две минути играта се сврти во корист на Леганес и издвоија победа од 2:1. Поради овие причини решивме да го избегнеме конечниот тип и да пробаме да типуваме на голови.

Еибар – Севиља – 2 @ 2.30 во 1xBet

Домашната екипа во минатото коло беше поразена од Еспањол на поприлично тешко гостување, но генерално оваа екипа не игра толку добро кога станува збор за гостински терен. Севиља изиграа одлично во последниот натпревар и ги совладаа Реал Мадрид со убедливи 3:0. Поради одличната форма, ние одлучивме да типуваме победа за гостите.

Реал Мадрид – Атлетико Мадрид – Г.Г @ 1.73 во Coinbet24

Дерби на колото! Овој натпревар е реприза на Суперкупот каде што Атлетико Мадрид го декласираше Реал со 4:2. Меѓутоа после тој натпревар, „јорганџиите“ како да застанаа. Во последните две кола Атлетико забележа две победи без примен гол, а тоа е голем успех. Реал успеаа да претрпат катастрофален пораз од Севиља, а тоа дополнително покажува за слабостите на овој тим оваа сезона. Типуваме гол-гол.

Хуеска – Џирона – Х2 @ 1.55 во Bet365

Домашниот тим е во серија очајни резултати, а тоа значи дека четири пати по ред се порази. Во таа серија оваа екипа доживеа и дебакл на Ноу Кам и прими осум гола. Џирона и оваа сезона е хит во лигата, а има и со што да се пофали. Поради сето тоа ние одлучивме да типуваме двојна шанса во корист на гостите.

Виљареал – Ваљадолид – 1 @ 1.57 во 1xBet

Eкипата на Виљареал игра се подобро оваа сезона и се наоѓа на 8-то место на табелата, но тоа не е крајна цел кога станува збор за нив. Тие повторно сакаат да стигнат до европските натпреварувања и имаат големи амбици.  Сега на домашен терен им доаѓа моментално најлошата екипа во лигата, односно Ваљадолид. Препорачуваме на овој натпревар да изигра победа за домаќинот.

Леванте – Алавес – 3+ @ 2.00 во Bet365

За Леванте овој натпревар е многу важен бидејќи се наоѓаат во опасната зона, а со победа би се поместиле oд тоа место и на некој начин ќе имаат поголеми шанси за за опстанок. Од друга страна, на гости им доаѓа екипата на Алавес која можеби е најпријатното изненадување оваа сезона и ќе направи се да стигне до победа за да го подобри својот пласман на табелата. Ве советуваме да го избегнете типот на конечен исход и да типувате на голови. Предлагаме најмалку три погодоци.

Бетис – Леганес – 3+ @ 1.95 во Coinbet24

Ако ги земеме во предвид сите натпревари кои се играат во ова коло, веројатно овој е најтешкиот за типување. Бетис е некако претплатен за реми натпревари, а екипата на Леганес во минатото коло ја забележа најголемата победа во својата историја, односно успеа да ја победи екипата на Барселона. Гостите имаат голема самодоверба, но и Бетис е со високи очекување. Како најлогичен предлог ни се наметнува типот на голови.

Селта – Хетафе-  1 @ 1.95 во Bet365

Домашната екипа во минатото коло практично откина бод кај Валенсија во последните моменти од мечот, но тој бод беше сосема доволен за седмото место. Што се однесува до гостинската екипа, тие по некое непишано правило умеат доста добро да играат на гостувањата. Сепак сметаме дека овде нема да бдие така и домаќините ќе бидат доминатни на теренот.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*