Серија А 1-во коло: Најава, анализа и предлог типови!

Серија А

Денес започнува новата сезона во Серија А, која се очекува да биде највозбудлива во последната деценија. Италијанските клубови значително се засили во преодниот рок, особено клубовите кои ќе конкурираат на врвот, а од оваа сезона на Апенините ќе игра и официјално најдобриот фудбалер на светот, Кристиано Роналдо.

Италијанските клубови ова лето ја поминаа границата од 1 милијарда евра потрошени на трансфери и трета година по ред се втори на листата по најмногу потрошени пари во Европа, веднаш после Премиер лигата. Тоа е доказ дека квалитетот на Серија А значително расте од година во година и сигурно не очекува исклучително возбудлива сезона.

Киево – Јувентус 3+ @1.77 во 1xBet

Јувентус оваа сезона со Кристиано Роналдо е апсолутен фаворит за освојување на Скудетото. Сезоната ја започнува со дуел против Киево, кој оваа сезона е еден од најголемите фаворити за испаѓање. Се друго освен победа на „бјанконерите“ овде ќе биде огромно изненадување, но ние на овој натпревар очекуваме многу голови.

Лацио – Наполи ГГ @1.62 во Coinbet24

Новата сезона во Серија А започнува со големо дерби на Олимпико. Овие два тима по традиција играат натпревари со многу голови, па минатата сезона на двата меча видовме десет гола. Тимот на Анчелоти се уште ја бара најдобрата форма и во претсезоната доживеа неколку тешки порази. Се чини дека слаба точка на овој тим е одбраната, а нападот функционира добро. Лацио ги задржа најголемите ѕвезди и сигурно ќе се бори за висок пласман. Поради тоа очекуваме возбудлив меч со голови на двете страни.

Торино – Рома ГГ @1.66 во 1xBet

Торино во последниот ден од преодниот рок донесе две големи засилувања (Сориано и Заза) со што најави борба за пласман во Европа. Од друга страна Рома значително се засили ова лето и изгради тим со кој сигурно ќе се бори за пласман во Топ 4. „Волчицата“ е фаворит, но ова по традиција е тешко гостување за нив, па ние веруваме дека ќе има голови на двете страни.

Болоња – СПАЛ 1 @2.28 во Coinbet24

Болоња го промени тренерот и за нов кормилар го постави Пипо Инзаги, притоа остана без најголемата ѕвезда Симоне Верди. Меѓутоа, раководството добро работеше во преодниот рок и донесе неколку добри засилувања, па се очекува овој тим да „преживува“ на средината на табелата. Од друга страна СПАЛ е еден од главните фаворити за испаѓање и тешко дека ќе стигне до бодови на ова гостување.

Емполи – Каљари 1X @1.32 во Coinbet24

Дуел на два тима кои ќе се борат за опстанок оваа сезона. Емполи се врати во Серија А и имаше среќа сезоната да ја отвори на домашен терен со противник по мерка. Веруваме дека тосканците нема да загубат на овој меч, бидејќи Каљари најголемото засилување го донесе во последниот ден од преодниот рок (Клаван од Ливерпул), кој нема да може да игра на овој меч.

Парма – Удинезе 1X @1.40 во Unibet

Парма исклучително добро се засили во преодниот рок и иако е повратник во лигата, најверојатно нема да има проблеми да избори опстанок. Во последниот ден од преодниот рок го донесе Жервињо, кој најверојатно нема да може да игра на овој меч. Од друга страна Удинезе и оваа сезона има стандарден тим за средина на табелата, но веруваме дека „млекарите“ нема со пораз да ја отворат сезоната.

Сасуоло – Интер 2 @1.66 во 1xBet

Интер е тимот кој најмногу се засили во летниот преоден рок и веруваме дека ќе му биде прв конкурент на Јувентус во борбата за титулата. Сасуоло остана без неколку важни фудбалери ова лето, но успеа да го задржи Берарди. Сепак, „нероаѕурите“ имаат далеку поквалитетен тим и сигурно Спалети ќе сака со три бода да ја отвори сезоната.

Натпреварите Сампдорија – Фиорентина и Милан – Џенова се одложени.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*